Birinci Akmescit Grubu: 5 Kırım Tatarı için istenilen ceza belli oldu

Haberler
Anife Bilal
10 Haziran 2019, 19:11
Anife Bilal
10 Haziran 2019, 19:11

Kırım Tatarları uydurma davalar bahane edilerek baskı altında tutulmaya devam ediyor.

Rus savcı, işgal edilen Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı yapmak amacıyla kurguladığı, uydurma ve sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde tutuklanan Ayder Saledinov, Teymur Abdullayev, Uzeir Abdullayev, Rüstem İsmailov ve Emil Cemadenov olmak üzere 5 Kırımlı Müslümana 11 yıldan 17 yıla kadar hapis cezası verilmesini istedi.

Rus iddia makamı Teymur Abdullayev için 17 yıl, Rüstem İsmailov için 13 yıl, Ayder Saledinov için 12 yıl, Uzeir Abdullayev için 12 yıl, Emil Cemadenov için 11 yıl hapis cezası istedi.

DÜZMECE HİZB-UT TAHRİR DAVASI: BİRİNCİ AKMESCİT GRUBU

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Kamenka semtinde ve Stroganovka (Mamak) köyünde 12 Ekim 2016 tarihinde Kırım Tatarlarının evlerinde yasa dışı aramalar yapıldı.

Aramaların sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yapıldığı bildirildi. Aramalardan sonra gözaltında alınan Teymur Abdullayev, Rusya’da yasak olan örgütü organize etmekle, Rüstem İsmailov, Emil Cemadenov, Uzair Abdullayev ve Ayder Saledinov ise Rusya’da yasaklamış bir örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlandı.

Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), işgal edilen Kırım’da, muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri, evlere baskınlar, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor. Sovyetler döneminde uygulanan cezalandırıcı tipteki yöntemler değişmeksizin kullanılıyor.