Biri Bizi Gözetliyor: Çin, Doğu Türkistanlı hacı adaylarına GPS taktı

18 Ocak 2020, 17:32

Çin yönetiminin bu yıl hacca gitmek üzere seçilen Doğu Türkistanlı ve Çinli (Hui) Müslüman Hacı adaylarına GPS sistemli konum belirleme cihazı dağıttığı öğrenildi.

Türkistan Press haberine göre Çin yönetimi bu sistemin “hacı adaylarının kutsal görevlerini güvenli ve en iyi şekilde yerine getirebilmeleri için” 7/24 takip eden özel cihazlar sayesinde istedikleri an hac rehberi ile iletişim kurabilmeleri ve her türlü sıkıntılarının çözümü konusunda büyük kolaylıklar sağlaması için dağıtıldığını iddia ediyor. Ayrıca bu sistemin Doğu Türkistanlılar başta olmak üzere 3300 hacı adayına uygulandığı da belirtildi.

Bilgilere göre bu yıl hac ibadetlerini yerine getirmek için Çin’den 11,500 hacı adayının yola çıktığı bildirilirken bu sayının geçen yılki 12,800 hacı sayısına göre bir hayli gerilediği görüldü.

Konuyla ilişkin Uluslararası İnsan Hakları Örgütleri başta olmak üzere Birleşik Krallık’tan Araştırmacı Adrian Zenz, The Wall Street Gazetesine konuşarak, Çin rejiminin Müslümanlara yönelik uyguladığı baskı ve takiplerini en üst seviyeye taşıdığını, Uygur ve Kazak gibi Türk topluluklarını çok ciddi bir şekilde kontrol altında tutmakta olduğunu dile getirerek hacı adaylarının çok özenle seçilmesine rağmen bu sistemin hacı adaylarına dağıtılmasının Müslümanların yurt dışındaki herhangi biriyle irtibata geçmesini engellemek için uygulandığını kaydediyor.

Çin
Doğu Türkistan
hacı adayları
Bunlara da bakın: