Bir Kırım Tatar tutsak daha Rusya'daki cezaevine sevk edildi

08 Ekim 2019, 13:36

Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla uydurulan “Hizb-ut Tahrir Davası” çerçevesinde yargılanarak (Birinci Bahçesaray Grubundan) hapis cezasına çarptırılan Kırım Tatarı Rüstem Abiltarov’un Rusya’nın Stavropolsk bölgesindeki cezaevine sevk edildiği bildirildi.

Abiltarov, cezaevine birkaç gün önce getirildiği öğrenilirken; siyasi tutsağın şu an karantinada tutulduğu ifade edildi.

Daha önce Zevri Abseitov’un da aynı cezaevine sevk edildiği bildirilmişti.

RUS MAHKEMESİ 4 KIRIM TATARINI MAHKUM ETMİŞTİ

Rusya’da Rostov-Na-Donu şehrindeki Kuzey Kafkasya Bölgesi Askeri Mahkemesi, Rus işgali altındaki Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir davası” çerçevesinde 2016 yılında Bahçesaray’da tutuklanan Kırım Tatarları Remzi Memetov, Enver Mamutov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov (Birinci Bahçesaray Grubu) hakkında alınan ceza kararlarını açıklamış, Enver Mamutov hakkında 17 yıl hapis cezası ve bu cezanın tamamlanmasının ardından bir buçuk yıl süreyle özgürlüğü kısıtlama kararı vermişti. (Özgürlüğün kısıtlanması; ev hapsi, ikamet yerinin izinsiz değiştirilememesi, seyahat özgürlüğünün kısıtlanması gibi hükümleri içeriyor)

Siyasi tutsak Kırım Tatarları Remzi Memetov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov hakkında ise 9’ar yıl hapis cezası ve birer yıl özgürlüğü kısıtlama kararı alınmıştı.

Daha sonra, temyiz başvurusunu inceleyen Rusya Yüksek Mahkemesi Remzi Memetov, Enver Mamutov, Rüstem Abiltarov ve Zevri Abseitov hakkında alınan hapis cezaları üçer ay kısaltma kararı almıştı.

Mahkeme, Enver Mamutov hakkında alınan 17 yıl hapis cezasını 16 ay 9 aya, Zevri Abseitov, Remzi Memetov ve Rüstem Abiltarov hakkında alınan 9 yıl hapis cezasını 8 yıl 9 aya düşürdü.

Rüstem Abiltarov
siyasi tutsaklar