Bir kere yükselen bayrak: Azerbaycan, Bağımsızlık Gününü kutluyor

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
18 Ekim 2020, 13:43
Mehmet Berk Yaltırık
18 Ekim 2020, 13:43

Geçici ateşkes kararına karşın Ermenistan’ın saldırılarına maruz kalan ve işgal edilen toprakları kurtarmak için harekata geçen Azerbaycan’da, bağımsızlığın ilan edilmesinin 29. yıl dönümü kutlanıyor. 28 Mayıs 1918’de Mehmet Emin Resulzade başkanlığındaki Milli Şura tarafından bağımsızlık ilan edilen ve 2 yıllık kısa dönemden sonra Sovyetler Birliği tarafından işgal edilen Azerbaycan, 18 Ekim 1991’de tarih sahnesinde yeniden bağımsız devlet olarak yerini aldı.

BİR KERE YÜKSELEN BAYRAK BİR DAHA YERE İNMEZ

Bilindiği gibi 20. yüzyılın sonunda Sovyetler Birliği’nin çöküşünün ardından, Azerbaycan halkı son yüzyılda ikinci kez kendi kaderini belirleme şansı yakalayarak bağımsızlığını ilan etti.

20. yüzyıl Azerbaycan siyasi tarihinin ikinci büyük zaferi olan bu tarih hayli büyük önem taşımakta. Azerbaycan Ali Meclisi, 18 Ekim 1991 oturumunda tarihi ”Azerbaycan Cumhuriyeti Bağımsızlığı” adlı anayasal tasarıyı oy birliği ile kabul etti.

Bu gelişmenin akabinde 29 Aralık 1991 yılında Azerbaycan’da halkoylaması düzenlenerek: ”Siz ‘Azerbaycan Cumhuriyeti Bağımsızlığı’ anayasa tasarısını onaylıyor musunuz?” sorusu soruldu. Azerbaycan halkı Azerbaycan’ın bağımsızlığından yana oy kullanınca Mayıs 1992’de Azerbaycan Milli Meclisi, Üzeyir Hacibeyov’un bestesi ve Ahmet Cavad’ın şiiri ile Azerbaycan İstiklal Marşı’nı onayladı. Hemen ardından, parlamento tarafından, 3 renkli ve ay yıldızlı Devlet Bayrağı ve Devlet Arması da onaylandı.

18 Ekim 1991 yılından itibaren Azerbaycan bağımsız ülke oldu ve bu gün Azerbaycan’da bayram olarak kutlanmaya devam ediyor.