BioNTech ve Pfizer’in Kovid-19 aşısı onay sunum belgelerine siber saldırı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Aralık 2020, 11:26
Ayyıldız Huri Kaptan
10 Aralık 2020, 11:26

Avrupa İlaç Dairesine (EMA) siber saldırı yapıldı. Saldırı ile BioNTech ve Pfizer’in Kovid-19’e karşı BNT162b2 adlı aşı adayına ait belgelere yasa dışı erişimde bulunuldu.

Türk profesörler Uğur Şahin ve Özlem Türeci çiftinin kurucusu olduğu Alman BioNTech firması, dün Avrupa İlaç Ajansına (EMA) siber saldırı düzenlendiğini, hackerlerin Kovid-19 aşısı sunum verilerine yasa dışı olarak erişim sağladığını açıkladı. Şirketler tarafından yapılan ortak açıklamada, EMA tarafından ajansın bir siber saldırıya maruz kaldığı ve Pfizer ve BioNTech’in Kovid-19’a karşı “BNT162b2” adlı aşı adayının sunumuyla ilgili bazı belgelere yasa dışı bir şekilde erişildiği konusunda bilgilendirildikleri kaydedildi. Pfizer ve BioNTech’ın açıklamasında, EMA’nın siber saldırı olayının aşının onay sürecini etkilemeyeceği yönünde şirketlere güvence verdiğine değinildi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Ayrıca Avrupa Birliğinde ilaç ve aşıların değerlendirilerek onaylanmasından sorumlu olan Merkezi Hollanda’nın Amsterdam kentinde olan EMA’dan yapılan açıklamada ise, ajansın bir siber saldırıya maruz kaldığı belirtildi fakat saldırıya ilişkin ayrıntıya yer verilmedi.
EMA’nın açıklamasında, yetkili ve ilgili kuruluşlarla yakın iş birliği içinde konuya ilişkin soruşturma başlatıldığı belirtilerek daha fazla bilginin daha sonra verileceği vurgulandı.

​Pfizer ve BioNTech, geliştirdikleri koronavirüs aşısına ruhsat alabilmek için 30 Kasım’da, EMA’ya başvurmuştu.
EMA, Biontech ve Pfizer’in Kovid- 19 aşısıyla ilgili kararını 29 Aralık’a kadar, ABD’li Moderna’nın aşısı ile ilgili kararını da 12 Ocak’a kadar vereceğini açıklamıştı.
EMA’nın Pfizer ve BioNTech’in “BNT162b2” adlı aşısına ilişkin incelemesi devam ederken aşının kullanımına ilişkin kararını en geç 29 Aralık’ta vermesi bekleniyor.