Zoom, Rusya'daki devlet kurumları ve şirketlere hizmet satışını yasakladı

Bilim ve Teknoloji
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Nisan 2021, 13:05
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Nisan 2021, 13:05

Zoom, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu’ndaki devlet kurumları ve kısmen devlete ait şirketlere hizmet satışını yasaklama kararı aldı. Kremlin’in söz konusu yasağa ilişkin yorumu ise “Genel olarak Rus devlet kurumlarının, yükseköğretim kurumlarının mevcut sözleşmeleri derhal yenileme ve yenilerini imzalama fırsatından neden mahrum bırakıldığını anlamış değiliz ve üzgünüz” şeklinde oldu.

Video konferans platformu Zoom, Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu’ndaki (BDT) devlet kurumları ve kısmen devlete ait kuruluşlar için satış lisanslarını geri çekti. Dün söz konusu yasağın değerlendirildiği haberlerde, Rusya’da özellikle eğitim sektörünün bu durumdan etkileneceğine dikkat çekilirken, Zoom’un kararının arkasında ABD’nin yaptırımlarına yönelik endişelerin olduğu belirtildi.

KREMLİN, ZOOM YASAĞINA NE DEDİ?

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD merkezli Zoom şirketinin Rus devlet kurumları ve şirketleri için video konferans hizmetine erişimi kısıtlama kararı ile ilgili söz konusu kararın kafa karışıklığına neden olduğunu söyledi. Peskov, “Genel olarak Rus devlet kurumlarının, yükseköğretim kurumlarının mevcut sözleşmeleri derhal yenileme ve yenilerini imzalama fırsatından neden mahrum bırakıldığını anlamış değiliz ve üzgünüz” dedi.

RUSYA NE YAPACAK?

Rusya Federasyonu Dijital Kalkınma, İletişim ve Kitle İletişim Bakanı Maksut Şadayev, 24 Mart’ta yaptığı açıklamada, Rusya tarafından Zoom’a alternatif olarak geliştirilen programın 2022’de hazır olacağını öne sürdü.