Ukraynalı savunma şirketleri, İstanbul'daki SAHA EXPO 2021 Fuarı'na katılıyor

Bilim ve Teknoloji
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Kasım 2021, 14:46
Ayyıldız Huri Kaptan
11 Kasım 2021, 14:46

Ukraynalı savunma sanayi şirketleri, İstanbul’daki SAHA EXPO 2021 Fuarı’na katılıyor. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Ukrayna’nın da katıldığı SAHA EXPO fuarına ilişkin yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın savunma potansiyelini sağlamlaştırmak için belirlenen öncelikli alanlarına dikkat çekti.

Türkiye’nin en büyük sanayi kümesi SAHA İstanbul’un düzenlediği Savunma Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı (SAHA EXPO 2021) dün itibarıyla kapılarını ziyaretçilere açtı. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, katıldığı İstanbul’daki SAHA EXPO fuarına ilişkin açıklamada bulundu. Büyükelçi Bodnar, bugün konuya ilişkin sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Yurtdışında şirketlerimizin desteklenmesi, askeri teknik işbirliğinin güçlendirilmesi ve ortak projelerin gerçekleştirilmesi Ukrayna’nın savunma potansiyelini sağlamlaştırmak için belirlediğimiz öncelikli alanlardır” ifadelerini kullandı.

480’e yakın firmanın geliştirdiği teknolojilerin sergilendiği fuarda, SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, “Dünyanın her kıtasından 30 ülkeden 80 yabancı katılımcı var. Bunların arasında Ukrayna, Amerika, Rusya gibi ülkelerden katılımcılar da var.” diye konuştu.

SAHA EXPO, 15 KASIM’DA SANAL FUARA DÖNÜŞECEK

13 Kasım’a kadar hibrit olarak gerçekleştirilecek olan SAHA EXPO Savunma Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı, 15 Kasım’da ise sanal fuara dönüşecek.

SAHA EXPO 2021

SAHA İstanbul internet sitesinde yer verilen bilgiye göre; SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı 10-13 Kasım 2021 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezinde düzenlenecek.

SAHA EXPO Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı; Savunma Sanayii Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı katılım ve destekleriyle düzenlenen, Türkiye’nin yerli üretim potansiyelindeki artışın ve bağımsız üretim gücünün sergilendiği uluslararası bir platformdur. Yüksek teknolojiye sahip ürünlerin sergilendiği SAHA EXPO’da savunma, havacılık, denizcilik ve uzay sanayinde stratejik öneme sahip pek çok ürün ilk kez tanıtılacak.

ASELSAN, BAYKAR, TUSAŞ (TAI VE TEİ), ROKETSAN, BMC, HAVELSAN, STM, TÜBİTAK, FNSS, SARSILMAZ, ASFAT, Kale Grubu, MKEK, TAİS gibi yerli ve milli savunma sanayinin ana yüklenicileri ve yurtdışından katılacak savunma sanayinin dev firmaları ile farklı büyüklüklerdeki tedarikçileri buluşturacak olan SAHA EXPO aynı zamanda Türk sanayisinin Milli Teknoloji Hamlesi’ne verdiği desteğin de vitrini olma niteliği taşıyor.

SAHA EXPO 2018’e göre 5 kat daha büyük alanda gerçekleştirilecek olan, uluslararası pek çok anlaşmanın yapılacağı SAHA EXPO’ya, Avrupa, Amerika, Afrika, Ortadoğu, Ukrayna, Rusya, Malezya, Endonezya, Bangladeş ve Hindistan dahil birçok bölgeden profesyonel ziyaretçiler ve alım heyetleri katılacak.