Ukraynalı Komutan Neyijpapa: Ukrayna Donanması Türk İHA ve korvetlerini bekliyor!

Bilim ve Teknoloji
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Ocak 2021, 16:06
Ayyıldız Huri Kaptan
04 Ocak 2021, 16:06

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Oleksiy Neyijpapa, yeni yılda Ukrayna donanması için Türk İnsansız Hava Araçlarını (İHA) ve korvetlerini beklediklerini söyledi. Komutan Neyijpapa, Türk insansız hava araçlarının satın alımını hazırlandıklarını dile getirerek, “Bayraktar İHA’ları hem sahil hem de denizdeki faaliyetlerde kullandık, çok kabiliyetliler.” dedi.

Ukrayna’nın Türkiye ile arasındaki savunma anlaşmaları gereği uzun süredir tedarik ettiği Bayraktar TB2-Türk İnsansız Hava Araçları (İHA) Ukrayna’dan yapılan yeni bir açıklama ile tekrar gündeme geldi. Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Tümamiral Oleksiy Neyijpapa, Türkiye’nin iç operasyonları başta olmak üzere Azerbaycan, Libya ve Suriye’deki etkin başarılarla gündemdeki yerini korumaya devam eden Bayraktar TB2-Türk İHA’ları hakkında konuşarak, İHA satın alımına hazırlandıklarını belirtti.

UKRAYNA 2021’DE TÜRK İHA’LARINI DONANMASINA KATMA HAZIRLIĞINDA

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Neyijpapa, Özgür Avrupa Radyosu servisinin sorularını yanıtlayarak, 2021’de Deniz Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu İHA’larla ilgili “Bayraktar insansız hava araçları satın almayı bekliyoruz.” dedi.

FAALİYET ALANI, KARADENİZ VE AZAK DENİZİ

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Neyijpapa, Bayraktar İHA’larının, Karadeniz ve Azak operasyon bölgelerinde kullanılmaya yönelik gelişmiş taktik ve teknik özelliklere sahip olacağına ve uçuş menzilinin artırıldığına dikkat çekerek, “İHA’ları hem sahil hem de denizdeki faaliyetlerde kullandık. Çok kabiliyetliler.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE İLE ORTAK KORVET ÜRETİMİ

Ukrayna tersanelerinin NATO standartlarında teknolojiye sahip olmaları gerektiğine değinen Neyijpapa, inşasına Türkiye’de başlanacak ve Ukrayna’da devam edilecek olan ADA sınıfı korvetler sayesinde bu teknolojilere erişim imkanı sağlayacaklarını bildirdi.