Ukrayna-Rusya savaşının sembollerinden efsanevi Bayraktarlar, bu kez Ukrayna nakışları ile gömleklere işlendi

Bilim ve Teknoloji
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Temmuz 2022, 22:56
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Temmuz 2022, 22:56

Efsanevi Bayraktarlar, Ukrayna nakışları ile Vışıvanka’da buluştu. Ukrayna’nın Rus işgaline direnişinde oynadığı rol ile savaşın sembollerinden biri olan Bayraktar TB2 SİHA’lar bu kez sembolik olarak Ukrayna milli nakışlı gömleği Vışıvankalar’a işlendi. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Türk savunma sanayisinin gururu Bayraktar TB2 SİHA’ları hayata geçiren Haluk ve Selçuk Bayraktar’a, söz konusu Bayraktar işlemeli Vışıvankaların ilkini hediye etti.

Rusya’nın topyekun işgal girişimi sürerken Ukrayna’nın önceden beri Türkiye’den tedarik etmekte olduğu Bayraktar TB2 hava aracı, Ukrayna’daki başarılarının ardından ülke ve dünya çapında büyük ilgi görmeye devam etti. Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya karşı başlattığı geniş çaplı işgal saldırısının başından bu yana savaşın önemli bir sembolü haline gelen ve adına şarkılar dahi yazılan Bayraktar SİHA’lar bu kez Ukrayna milli nakışlı gömleği Vışıvankalara işlendi.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar, Ukrayna halkı için bir nevi koruyucu olan ve sayısız masum sivilin hayatını kurtaran Bayraktarların, işlendiği Vışıvankaları, Bayraktarları hayata geçiren Haluk ve Selçuk Bayraktar’a hediye etti. Büyükelçi Bodnar bugün konuya ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

BAYRAKTAR NAKIŞLI VIŞIVANKALARIN GELİRLERİ UKRAYNA ORDUSUNA BAĞIŞLANACAK

“Bayraktar kelimesini herkes duydu ve birçok kişi Halkın Bayraktarı Projesinde yer aldı. Milli sembollerin nakışlandığı gömleklerde Bayraktar’ı gören oldu mu? Bu cesur fikri, tasarımcı Marta Leşak ve nakış ustalarıyla hayata geçirdik. Ukrain milli nakışı, dekoratif işlevinin yanında manevi bir koruyucu işlev de görüyor. Her bir desen, onu üzerinde bulunduranı tüm kötülüklerden korumak için pozitif bir sembolizm barındırıyor. Bayraktar, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı verdiği savaşta, Ukrayna halkı için bir nevi koruyucu oldu ve sayısız masum sivilin hayatını kurtardı. Bu efsanevi kuşları-Bayraktarları hayata geçiren kardeşler; Haluk ve Selçuk Bayraktar, bu Vışıvankaların ilk sahipleri oldu. Yakında bu Vışıvankalar satışa sunulacak ve bu satışlardan elde edilen gelirlerin yüzde 15’i Ukrayna ordusuna bağışlanacak. Her şey Ukrayna olacak!”