O adres kullanıma açıldı! Artık istenmeyen mesajları reddetmek mümkün...

Bilim ve Teknoloji
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Ocak 2021, 21:00
Ayyıldız Huri Kaptan
08 Ocak 2021, 21:00

Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (IYS) kullanıma açıldı. Vatandaşlar ticari elektronik ileti izinlerini artık tek noktadan kolayca yönetebilecek ve dilediği hizmet sağlayıcı ve marka için onay verebilecek. Ayrıca vatandaşlar, ileti almak istemediğinde SMS gönderen ve arayan tüm markaları reddetme hakkına sahip olacak.

Türkiye Ticaret Bakanlığının, tüketicilerin, istenmeyen SMS, e-posta ve sesli aramalar gibi iletilerle ilgili maruz kaldığı şikayetlerin ortadan kaldırılması amacıyla, “Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (İYS)” kullanıma açıldı. Bakanlıktan dün yapılan duyuruya göre, söz konusu sistem ile onaysız ticari elektronik iletilerin tüketicilere gönderilmeden engellenmesi ve istenmeyen mesaj trafiğinin azaltılması hedeflendi. İYS ile tüketiciler, verdikleri tüm ticari elektronik ileti onaylarını, tek bir noktadan görebilecek, kontrol edebilecek ve reddetme hakkını kullanabilecek.

Bakanlığın, 07 Ocak 2021 tarihinde yayımladığı Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemine İlişkin Basın Açıklamasında yer alan ifadelerin tamamı, şu şekilde:

“Bilindiği üzere, tüketicilerimizin istenmeyen SMS, e posta ve sesli aramalar gibi ticari elektronik iletilerle ilgili maruz kaldığı rahatsızlıkların ortadan kaldırılması amacıyla Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemi (İYS) oluşturulmuştur. Söz konusu sistem ile onaysız ticari elektronik iletilerin tüketicilerimize gönderilmeden engellenmesi ve istenmeyen mesaj trafiğinin azaltılması amaçlanmıştır. İYS ile tüketicilerimiz verdiği tüm ticari elektronik ileti onaylarını tek bir noktadan görebilecek, kontrol edebilecek ve reddetme hakkını kullanabilecektir. 150 bin adedin üstünde ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcılara mevcut onaylarını İYS’ye yüklemeleri için verilen süre 31 Aralık 2020 tarihinde sona ermiştir.

16 ŞUBAT 2021 SON!

Vatandaşlarımız ticari elektronik iletilere ilişkin onaylarını bugünden itibaren 16 Şubat 2021 tarihine kadar e-Devlet üzerinden veya www.iys.org.tradresinden kontrol edebilecek ve onay tercihlerini değiştirebilecektir. 150 bin adet ve altında ticari elektronik ileti onayı olan hizmet sağlayıcılara mevcut onaylarını İYS’ye yüklemeleri için verilen süre ise 31 Mayıs 2021 tarihinde sona erecektir. Tüketicilerimiz söz konusu onayları 1 Haziran 2021-16 Temmuz 2021 tarihleri arasında kontrol edebilecektir.

TERCİHLER DEĞİŞTİRİLEBİLECEK!

Belirlenen süreler içinde vatandaşlarımız tarafından ret hakkının kullanılmaması halinde, hizmet sağlayıcılar tarafından İYS’ye aktarılan veriler onaylı sayılacaktır. Söz konusu süreler mevcut onayların kontrolüne ilişkin olup, bu tarihlerden sonra da tüketicilerimiz diledikleri tarihte İYS üzerinden ticari elektronik ileti tercihlerini değiştirebilecektir.”