Mayına dayanıklı zırhlı dozer TSK envanterine girecek

10 Ekim 2019, 17:53

En güçlü mayınlara karşı koruma sağlayan ve NATO standartlarında olduğu kaydedilen son model dozerlerden 10 tanesi,Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanterine girecek.

Üretimi yılbaşından bu yana devam eden mayına dayanıklı zırhlı dozerler, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın firmayı ziyaretiyle tanıtıma çıktı.

Açıklamalara göre, geçen ay patlama testinden başarıyla geçen söz konusu dozerlerden 10’u gelecek günlerde TSK’ya teslim edilecek.

DOZERLERİN FONKSİYONLARI

Savaş ve çatışma koşulları altında ve yüksek riskli bölgelerde kullanılmak üzere tasarlanıp zırhlandırılan dozerler, ön ve arka bölgelerine takılan aparatlarla, güvenlik güçlerinin sevki için yol yapımı, yollardaki engellerin temizlenmesi, gerektiğinde hendek açılması veya kapatılması, enkaz kaldırılması, sert zeminlerin kazılması, kayaların ve ağaç köklerinin sökülmesi, bariyerlerin yıkılması, devrilmiş araçların kurtarılması, kar ve buzların temizlenmesi gibi çok farklı fonksiyonları yerine getirebiliyor.

Yaklaşık 50 ton ağırlığında ve 360 beygir gücündeki aracın camlar dahil tüm kabin çevresinde balistik koruma bulunuyor. Kabin içi ise ısıya dayanıklı yanmaz kumaşla kaplı dozerin, kabin içi ile motor ve gövde bölümlerinde yangın söndürme sistemleri yer alıyor.

UZAKTAN KUMANDALI KOMUTA ÖZELLİĞİ

Tek personel kapasiteli araçlar, ihtiyaç olması halinde 2 kilometrelik mesafeden komuta edilebilecek teknolojik donanıma sahip bulunuyor. Uzaktan kumanda sistemi, kendi güç kaynağı sayesinde, altı saat kesintisiz kullanılabiliyor. Aydınlatma ve gece-gündüz görüşlü kamera sistemleriyle donatılmış zırhlı dozerler, NATO standartlarında tanımlanan en güçlü mayınlara karşı koruma sağlayabiliyor.

TÜRK SİLAHLI KUVETLERİ
Bunlara da bakın: