İkinci el teknolojik ürünler için garantili satış dönemi başladı

Bilim ve Teknoloji
Ozan Barış Erim
05 Haziran 2021, 16:51
Ozan Barış Erim
05 Haziran 2021, 16:51

Ticaret Bakanlığı, kullanım ömrünü tamamlamayan ikinci el teknolojik ürünlerin tekrar ekonomiye kazandırılması için yeni bir karar aldı. “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik” 22 Ağustos 2020 tarihli ve 31221 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Ticaret Bakanlığı, kullanım ömrünü tamamlayan ikinci el teknolojik ürünlerin “yenilenmiş ürün” olarak tekrar satışa sunulmasına ilişkin usul ve esasları düzenleyen “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik” yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre, yenileme işlemlerini yapacak ve yenilenmiş ürünü piyasaya arz etme faaliyetlerini sadece Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilen merkezler tarafından yapılacak. Bu kapsamda, yenileme merkezi olarak faaliyette bulunmak isteyen firmalar, öncelikle Türk Standardları Enstitüsünden (TSE) TSE-HYB belgesi ile belgelendirilecek, ardından “Yenileme Yetki Belgesi” almak üzere Bakanlığa başvuruda bulunacak.

BİLGİLER TİCARET BAKANLIĞININ SİTESİNDE YAYIMLANACAK

Bakanlık, başvuruları değerlendirilen ve Yönetmelikte belirlenen şartları sağlayan firmalara, yenileme işlemlerini yapma yetkisi verecek. Yetkilendirilen firmalarla ilgili bilgiler, Ticaret Bakanlığının resmi internet sitesindeki “https://tuketici.ticaret.gov.tr/yayinlar” sayfasından yayımlanacak.