Fransız Le Monde gazetesinin Türk SİHA'ları için yorumu: Yok satıyor

Bilim ve Teknoloji
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Haziran 2021, 13:58
Ayyıldız Huri Kaptan
26 Haziran 2021, 13:58

Fransız Le Monde gazetesi, Türkiye’nin ürettiği silahlı insansız hava araçlarını (SİHA) dikkat çekici bir değerlendirme ile gündemine aldı. Dünya basının gündeminden düşmeyen Türk SİHA’ları için bu kez de Fransız Le Monde gazetesi, “yok satıyor” yazdı.

Türkiye’nin ürettiği silahlı insansız hava araçları (SİHA) dünya basının dikkatini çekmeye devam ediyor. Savaş alanındaki üstünlükleriyle dünya çapında övgü toplayan Türk SİHA’ları, Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ’daki başarılarıyla anılmayı sürdürüyor. Fransız Le Monde gazetesinin dünkü haberinde, Türkiye’nin son yıllarda askeri endüstrisini insansız hava aracı üretmeye yönelttiği ve ihracatını gün geçtikçe artırdığına vurgu yapıldı. Söz konusu haberde, Türk insansız hava araçlarının “yok sattığı” ifade edilirken bu araçların eski Sovyet ülkelerinde talep gördüğü belirtildi.

İlgili haber: Polonya basınının TB2 Bayraktar yorumu: Rusya’nın savunmasını aşağılayan Türk savaş dronları

“PAHALI OLMAYAN ETKİLİ TÜRK SİHA’LARI, ÇATIŞMALARIN SEYRİNİ DEĞİŞTİRİYOR”

Türk şirketi Baykar tarafından üretilen, “pahalı olmayan ve etkili” silahlı insansız hava araçlarının 2020’de kullanıldığı 3 çatışma bölgesinde tankları, zırhlı araçları, mühimmat depolarını ve hava savunma sistemlerini vurarak çatışmanın seyrini değiştirdiğinin altı çizildi. AA’nın aktardığına göre, Türkiye’nin 10 yıldan kısa sürede ABD, İsrail ve Çin gibi önde gelen SİHA üreticilerinin arasında yer aldığı kaydedilen Fransız gzetesinin haberinde, en fazla talep gören Bayraktar TB2’nin düşman kuvvetlerinin konumuna dair bilgi toplayabildiğine, savaş uçaklarını hedefe yönlendirebildiğine ve taşıdığı 4 lazer güdümlü füze sayesinde kendi saldırılarını düzenleyebildiğine değinildi.

“TÜRK SİHA’LARI, RUS İSKENDER FÜZELERİNİ FELCE UĞRATTI”

Diğer yandan haberde, Türk SİHA’larının saldırılarının Suriye ve Libya’da pahalı ve ağır Rus Pantsir uçaksavar sistemleri ile Ermenistan’daki Rus İskender füzelerini felce uğratarak şaşırtıcı sonuçlar aldığı vurgulandı.