Facebook, Twitter, Youtube, Instagram neden çalışmıyor? Ne zaman düzelecek?

Bilim ve Teknoloji
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
28 Şubat 2020, 16:35
Aydın TaşQHA Türkçe Yayın Yönetmeni
28 Şubat 2020, 16:35

Türkiye’deki internet kullanıcıları, Facebook, Twitter, Youtube ve Instagram sosyal medya platformlarıyla birlikte Whatsapp cep telefonu mesajlaşma uygulaması erişmekte sıkıntılar yaşıyor. Peki, sosyal medya platformları çöktü mü, neden yavaş açılıyor? Ne zaman düzelecek?

Konuyla ilgili yapılan açıklamalara göre ilerleyen saatlerde internet erişim sıkıntısı yaşanan platform ve uygulamaların hızının eski haline döneceği belirtiliyor. Açıklama Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan ile operatörlerden geldi. Ancak açıklamalarda nedeni açıklanmıyor…

İDLİP SALDIRISI SONRASINDA DEZENFORMASYONU ENGELLEME VE TAKİP

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

“Millet olarak çok kritik anlar yaşıyor, yüreğimizi yakan haberler alıyoruz. Sosyal ağlar üzerinden yayılmaya çalışılan yalan haberlere karşı dikkatli olmamız ve sadece resmî açıklamalara itibar etmemiz son derece önemli. Aziz Milletimizi yanıltmaya yönelik haber ya da paylaşım yapan kişilerle ilgili tespitler Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’miz tarafından başlatıldı. Yapılan tespitler adli merciler ile paylaşılarak yasal süreç başlatıldı. Gerçek hayatta suç olan her davranışın sanal ortamda da suç olduğunu unutmamamız gerekiyor. Rabbim, Kahraman Ordumuzun yardımcısı olsun.”

TÜRK TELEKOM VE TURKCELL’DEN FLAŞ İNTERNET AÇIKLAMASI

Türk Telekom’un iletişim merkezini arayan aboneleri şu mesaj karşılıyor:

“Değerli müşterimiz, Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya kanallarına erişimde kesintiler yaşanabilmektedir. Aralıklarla bağlantınızı kontrol edebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkürler.”

Turkcell’in çağrı merkezine yapılan aramalarda da ağlara erişimde yaşanan sorunun Türkiye genelinde yaşanan bir durum olduğu ve araştırıldığı ifade ediliyor.