Emniyet Genel Müdürlüğü, Instagram kullanıcılarını uyardı

Bilim ve Teknoloji
Ozan Barış Erim
12 Ağustos 2021, 09:30
Ozan Barış Erim
12 Ağustos 2021, 09:30

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, güvenli internet kullanımı için vatandaşlara rehberlik etmek amacıyla alınacak önlemleri açıkladı. EGM açıklamasında, sosyal medya hesaplarının çalınmasına karşı vatandaşlara uyarıda bulundu.

Emniyet Genel Müdürlüğü, güvenli internet kullanımında vatandaşlara rehberlik etmek amacıyla kurduğu SİBERAY aracılığı ile sosyal medya güvenliğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Konu ile ilgili yapılan açıklamada, vatandaşların sosyal medya hesaplarının güvenliğini sağlamaları için alınacak önlemler ele alındı.

KİMLİK DOĞRULAMA ÖZELLİĞİ AÇILMALI

Sosyal paylaşım uygulaması Instagram üzerinden gerçekleştirilen saldırıları önlemek amacıyla yapılması gerekenler SİBERAY tarafından şu şekilde açıklandı:

“Farklı birisinin hesabınıza giriş yaptığı anda haberinizin olması için ‘şüpheli giriş uyarıları’ açılmalı. Sosyal medya hesabınıza kayıtlı e-posta ve telefon numarası güncel olmalı. Hesap güvenliği için en az altı rakam, harf ve noktalama işaretlerinden oluşan güçlü şifre oluşturulmalı. Şifreler, internette kullanılan diğer şifrelerden farklı olmalı. Instagram ‘iki faktörlü kimlik doğrulama’ özelliği açılmalı. Instagram hesabının parolası, asla bir başka kişiyle veya bir uygulamayla/web sitesiyle paylaşılmamalı ve farklı mecralarda hesaba giriş yapılmamalı.

“BENİ HATIRLA” ÖZELLİĞİNİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Güvenilmeyen bir Wi-Fi ağı veya cihaz üzerinden hesaba giriş yapılmamalı. Ortak kullanılan teknolojik cihazlarla sosyal medya hesaplarına giriş yapıldığında mutlaka çıkış yapılmalı. ‘Beni hatırla’ özelliği aktif hale getirilmemeli. ‘Beni hatırla’ özelliği açık kaldığında tarayıcılar ve uygulamalar kapatılsa bile sosyal medya hesaplarına başka kişiler ulaşabilir.”

TAKLİT PROFİLİ ŞİKAYET EDEBİLİRSİNİZ

Öte yandan uygunsuz içerik, spam, rahatsız edici içerik, başka bir profili taklit etme ve kişiye ait özel bilgilerin paylaşılması gibi konular için Instagram yardım merkezine başvurulabileceği belirtildi. Instagram uygulaması üzerindeki taklit bir hesabın, https://help.instagram.com/contact/636276399721841″ linkinden şikayet edilebileceği belirtildi.