Baykar'ın insansız savaş uçağında, Ukrayna yapımı AI-322F motoru kullanılacak

Bilim ve Teknoloji
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Kasım 2021, 17:17
Ayyıldız Huri Kaptan
12 Kasım 2021, 17:17

Ukrayna’ya çok sayıda Bayraktar TB2 Silahlı insansız hava aracı (SİHA) ihraç eden Bayraktar’ın üreticisi Baykar, Ukrayna ile önemli bir projeye daha imza attı. İki önemli gelişmeye zemin olan anlaşmaya göre; geliştirilmekte olan insansız savaş uçağında, Ukrayna menşeli Ivchenko Progress ve Motor Sich’in birlikte ürettiği AI-322F motoru kullanılacak.

Türkiye’nin en büyük sanayi kümesi SAHA İstanbul’un, 10-13 Kasım 2021 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlediği Savunma Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarında (SAHA EXPO 2021) Baykar tarafından yürütülen insansız hava aracı projelerinin motor ihtiyacı için 2 önemli gelişme yaşandı.

Baykar'ın insansız savaş uçağına Ukrayna motoru güç verecek

UKRAYNA-TÜRKİYE SAVUNMA İŞ BİRLİĞİNDE İKİ ÖNEMLİ GELİŞME

Ukrayna’ya çok sayıda Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracı (SİHA) ihraç eden Baykar ile Ukraynalı şirket Ivchenko Progress arasında Muharip İnsansız Uçak Sistemi’ne (MİUS) yönelik AI-322F Turbofan Motor Tedarik Anlaşması ve AI-25TLT Turbofan Motor Entegrasyon Sözleşmesi imzalandı. AA’nın dün aktardığı habere göre Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, tarihi bir tören gerçekleştirildiğini söyleyerek iki şirket arasında uzun yıllara dayanan güzel bir iş birliği bulunduğunu kaydetti.

İNSANSIZ HAVA UÇAĞI ÜRETİMİ

Bayraktar, Ukrayna ve Türkiye’nin iki stratejik ortak olduğunu ve birbirini tamamladığını belirterek, şunları ifade etti:

“Stratejik Akıncı İnsansız Hava Aracımıza Ivchenko Progress’in AI-450 motoru güç veriyordu. Akıncı’yı seri olarak üretiyoruz. Sırada insansız savaş uçağı var. Sözleşme ile insansız savaş uçağımıza da Ivchenko Progress ve Motor Sich’in birlikte ürettiği AI-322F motorunu takacağız. Bu imzanın iki ülke arasındaki stratejik iş birliğini daha da ileri götürmesini, iki ülkeye daha da güç kazandırmasını temenni ediyorum.”

“TÜRKİYE, DÜNYADAKİ EN GÜÇLÜ İHA ÜRETCİLERİNDEN BİRİ”

Ivchenko Progress Genel Müdürü Igor Kravçenko ise iki ülke Cumhurbaşkanına verdikleri destek için teşekkür ederek, bu sözleşme ile Ukrayna ve Türkiye’nin iş birliğinin yeni bir seviyeye ulaştığını vurguladı. Kravçenko, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye şu anda dünyadaki en güçlü insansız hava aracı üreticilerinden biridir. Ukrayna motor üretimini baştan sona yapabilen 6 ülkeden bir tanesi. Ortak çalışmamızın iki ülkenin güvenliği ve bağımsızlığına katkının yanında dünyaya yeni ve daha güçlü bir ürün sunacağımıza eminim. Bu ortak çalışmanın sadece savunma değil, iki ülkenin ekonomilerine çok büyük katkıda bulunacağına inanıyorum. Karşılıklı güvenle oluşan bu iş birliğimizin sonuçlarını bugün görüyoruz. Bazı zamanlar sadece telefonla çözdüğümüz sorunlar olmuştur. Bu hızlı çalışmamızın sonuçlarını bugün alıyoruz. Bu insansız silahlı aracın en iyi şekilde, en kuvvetli şekilde çalışacağının garantisini veriyorum. Eminim ki bu son projemiz olmayacak ve daha yeni projelere hep beraber adım atacağız.”

Söz konusu iş birliklerine yönelik imzaları Bayraktar ve Kravçenko attı.

AKINCI’YA ALTERNATİF MOTOR: İMZALAR ATILDI

Baykar ve Motor Sich arasında da Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı için MS500 Turboprop Motor Teknik Şartname Anlaşması imzalandı.
Haluk Bayraktar, MS500 motoruyla Akıncı için alternatif oluşturduklarını ve motorun araca entegre edileceğini söyledi. MS500’ün AI-450 gibi teknolojik ileri seviye bir motor olduğunu ifade eden Bayraktar, iki firma arasındaki yakın iş birliğiyle gelecek yıl bu motorun da Akıncı’yı uçuracağını bildirdi.
Motor Sich JSC Pazarlama ve Satış Müdürü Pavlo Kasai de yapılan her anlaşmayla iki ülkenin iş birlikleri yanında güvenlik ve güçlerinin de arttığını söyledi. Kasai, “Her şeyin zamanında olacağını ve motorların zamanında teslim edileceğini ve iyi çalışacaklarını garanti ederim.” dedi.
Bayraktar ve Kasai konuşmaların ardından anlaşmayı noktaladı.