Bakan Yardımcısı Sayan, "20'li yaşlar challenge" akımına karşı uyardı!

Bilim ve Teknoloji
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Mayıs 2021, 14:57
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Mayıs 2021, 14:57

Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, “20’li yaşlar challenge” ve benzeri akımların tehlikeleri karşısında vatandaşları uyardı. Bakan Yardımcısı Sayan, kişisel verileri ve yüz ifadelerini kopyalayan akımların, görsel veri işleme alanına zemin hazırladığını hatırlatarak, “Bu gibi hassas verilerin hangi sunucularda nasıl tutulduğu, yeterli güvenliğe sahip olup olmadığı tam bir kara kutu. Kişisel verilerimizi korurken, özellikle de sosyal medyada paylaşırken daha hassas davranmalıyız.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, bugün Twitterhesabından “20’li yaşlar challenge” akımıyla ilgili bilgilendirmede bulundu. Kişisel verileri ve yüz ifadelerini kopyalayan akımların, görsel veri işleme alanına zemin hazırladığına dikkat çeken Sayan, “Son günlerde popüler olan 20’li yaşlar challenge ve benzeri akımlara karşı vatandaşlarımıza birkaç uyarıda bulunmak istiyorum. Kişisel verileri ve yüz ifadelerini kopyalan bu gibi akımlar, görsel veri işleme alanına zemin hazırlıyor. Mümkün olduğunca dikkatli olmalıyız.” uyarısında bulundu.

img.timeturk.com/resim/dresim/2020/sayan-challe...

“YAPAY ZEKA ALGORİTMALARINI BESLEYECEK VERİLER OLUŞTURULUYOR”

Yapay zeka teknolojilerinin çözmeye çalıştığı sorunlardan birinin, yüzdeki değişikliklere karşı algoritmalara direnç kazandırmak olduğunu kaydeden Sayan, şunları kaydetti:

“Kişinin şimdiki haliyle eski halinin değişiminden, yapay zeka algoritmalarını besleyecek istatistiki veriler oluşturuluyor. Aynı zamanda farklı uygulamalar ve cihazlardan paylaştığımız parmak izi ve yüz taraması gibi verilerimiz, genetik verilerimizi barındırıyor. Bu gibi hassas verilerin hangi sunucularda nasıl tutulduğu, yeterli güvenliğe sahip olup olmadığı tam bir kara kutu.
Kişisel verilerimiz; bizi belirli veya belirlenebilir hale getiren, bizi tanımlayan ve bize ait olan bilgilerimiz. Bu sebeple kişisel verilerimizi korurken, özellikle de sosyal medyada paylaşırken daha hassas davranmalıyız.”