Bilim Kurulu: 85 yaş ve üzerindeki vatandaşlar evlerinde aşılanacak

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Ocak 2021, 11:22
Ayyıldız Huri Kaptan
21 Ocak 2021, 11:22

Türkiye koronavirüs aşı kampanyasının birinci aşamasının üçüncü adımına geçecek. Koronavirüs Bilim Kurulu, 85 yaş ve üzerindeki vatandaşların evlerinde aşılanacağını duyurdu.

Koronavirüs Bilim Kurulu, dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında video konferans yöntemiyle toplandı. Toplantı ardından yapılan yazılı açıklamada, bugünden itibaren 85 yaş üzerindekilerin de aşı olacağını kaydetti.

HEKİM VE SAĞLIK PERSONELİ EVLERE GİDECEK

85 yaş üzerindeki vatandaşlar da evlerinde aşı olacağı için evlere aşı için giden ekipte bir hekim ve uzman sağlık personeli bulunacak. Aşı programının 1. aşamasında 980 binden fazla sağlık çalışanı aşı olurken Salı günü itibarıyla huzurevlerinde ve bakım evlerinde kalan vatandaşların ve görev yapan personelin aşılanmasına başlandı. Çarşamba günü de 90 yaş üzerindeki vatandaşların evlerde aşılanmasına başlandı.

ECZACI KALFA VE ÇALIŞANLARI NE ZAMAN AŞILANACAK?

Sağlık çalışanları arasında eczane sahipleri aşılanırken kalfa ve eczane çalışanlarına aşılama sırasının bugün gelmesi bekleniyor. Türk Eczacılar Birliği, sisteme giriş işlemlerinin devam ettiğini aşılama işlemlerine en geç bugün itibarıyla başlanacağını duyurdu.

“HERKES EN KISA SÜREDE AŞILANACAK”

Bilim Kurulundan yapılan yazılı açıklamada en kısa sürede herkesin aşılanacağının altı çizilerek şu ifadeler kaydedildi:

“Aşı programımızdaki hedef gruplara göre aşı uygulaması ile uyumlu olarak tedarik planlaması yapıldı ve bu programa uygun olarak uygun dozlarda aşı tedarik edilmektedir. Her bir aşamada aşı programına ara vermeden sürekli aşılama yapılabilecek bir plan çerçevesinde aşı lojistiği devam edecektir. Mümkün olan en kısa sürede en çok vatandaşımızın aşıya ulaşmasını temin edebilmek için tüm şartları zorluyoruz.”