BİLGESAM'da Kırım Tatar halkının dünü ve bugünü konuşulacak

Güncel
E. K.
18 Mayıs 2021, 11:43
E. K.
18 Mayıs 2021, 11:43

Bugün, 1944 Kırım Tatar sürgün ve soykırımının 77. yıl dönümü kaydediliyor. Rus işgalciler Kırım’da Kırım Tatar aktivistlere “uyarı kağıtları” dağıtarak soykırım kurbanlarının anılmasını engellemeye çalışsa da hiçbir baskı, Kırım Tatarlarına bu acı günü unutturamıyor. Kırım Tatar halkı, Kırım Tatar sürgün anıtlarına çiçekler bırakıyor ve soykırım kurbanlarını dualarla yad ediyor. Ukrayna’nın ana kısmı ve dünyanın birçok yerinde Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü’nde bir dizi etkinlik ile hayatını kaybedenler anılıyor. BİLGESAM’da Zafer Karatay ve Tuncer Kalkay, Kırım Tatar halkının sürgün trajedisini konuşacak.

Bilge İnsanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde(BİLGESAM) 18 Mayıs Kırım Tatar Soykırım Kurbanları Anma Günü dolayısıyla “Kırım Tatar Halkının Dünü ve Bugünü” konulu söyleşi gerçekleştirilecek.

Moderatörlüğünü BİLGESAM Başkanı Dr. Elnur İsmayıl’ın yapacağı söyleşi Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi, Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay ve Kırım Derneği Önceki Dönem Genel Başkanı Tuncer Kalkay’ın katılımıyla yapılacak söyleşi 18 Mayıs 2021 tarihinde saat 16.00’da BİLGESAM TV Youtube kanalında canlı olarak yayınlanacak.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti. 2019 yılında Letonya ve Litvanya 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdılar.