Türkiye tarihinin en uzun menzilli demir yolu ihracatı Bilecik'ten Kırgızistan'a

04 Mayıs 2020, 19:09

Bilecik Bozüyük’ten Kırgızistan’ın Oş şehrine ihracat gerçekleştirecek olan yerel bir firma, Türkiye’nin tek seferde en çok konteynerden oluşan ve en uzak mesafeye giden trenini göndermeye hazırlanıyor.

Arkas Lojistik’in yaptığı taşımada, Bilecik Bozüyük’ten Kırgızistan’ın Oş şehrine alüminyum elektrik kablosu taşıyan tren, 30 vagon 60 konteynerden oluşuyor. Yaklaşık 5.500 km mesafe katedecek tren; Türkiye’den çıkan, tek seferde en uzun, en çok konteynerden oluşan ve en uzak mesafeye giden ilk ihracat treni olma özelliğini taşıyor. Koronavirüs salgını nedeniyle sürekli gündeme getirilen “Temassız Operasyon” için güzel bir örnek teşkil eden bu taşıma gösteriyor ki; demir yolu konteyner taşımacılığı her geçen gün gelişiyor.

KORONAVİRÜS DEMİR YOLU TAŞIMACILIĞININ ÖNEMİNİ HATIRLATTI

Demir yolu ve konteyner taşımacılığı temassız taşıma özelliği ile uluslararası kara yolu gümrük kapılarında yaşanılan sıkıntılar, salgından dolayı oluşan temas riski vb. sebeplerden dolayı bir kez daha sıkıntılı süreçlerin çözümü konusunda en önemli taşıma modülü konumuna geldi. Çünkü demir yolu sadece iki makinist ile temassız gerçekleştirilebilen bir operasyon olma özelliği nedeniyle temasın en az olması gereken bu dönemde, salgının yayılmasına engel olarak ticaretin ve tedarik zincirinin devam etmesi için çok önemli bir avantaj sağlıyor.

Arkas Lojistik CEO’su Onur Göçmez, “Bakü Tiflis Kars hattında halihazırda Türkiye’den Avrasya ülkelerine taşıdığımız yük 65 bin tonu geçti; hatta taşınan toplam yükün neredeyse yarısını yükleniyoruz. Haftada bir olan seferleri haftada ikiye çıkarmayı hedefliyoruz. İhracatçılarımızın artan taleplerini bu şekilde karşılayacak ve bu dönemde gerek sanayicimizin gerekse devletimizin yanında durmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

bilecik
ihracat
Kırgızistan
Bunlara da bakın: