Biden: Ukrayna'ya hava savunma sistemi, tanksavar sistemleri ve insansız hava araçları verilecek

Güncel
Manas
17 Mart 2022, 09:29
Manas
17 Mart 2022, 09:29

ABD Başkanı Joe Biden, ABD’nin Ukrayna’ya 800 milyon değerinde hava savunma sistemi ve çeşitli askeri teçhizatları göndereceğini söyledi. Biden, Ukrayna’yı uçakları ile Rus seyir füzelerinden ve mühimmatından koruyacaklarını duyurdu. ABD Başkanı, “Uzun ve zorlu savaş olabilir. Ancak ABD’nin, Ukrayna’ya şüphesiz desteği sürecek.” dedi.

ABD işgalci Rus ordusunun Ukrayna’ya saldırmasının ardından yaptırımlarla birlikte savunma alanında askeri teçhizatları göndermeye devam ediyor. ABD Başkanı Joe Biden, 16 Mart 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya hava savunma sistemini devredeceğini ve bunun Ukrayna’yı uçaklardan ve Rus seyir füzelerinden ve bunların mühimmatından koruyacaklarını duyurdu.

Biden, açıklamasında, “Ukrayna’ya 800 milyon dolarlık yeni güvenlik desteği vereceğiz. Pakette 800 uçaksavar ve tanksavar da olacak. Top mermileri ve 20 milyon mühimmat sağlayacağız. Bunların içinde İHA’lar da SİHA’lar da olacak. Böylece en son teknoloji sistemlerimizi Ukrayna’ya göndermeye hazır olduğumuzu kanıtlamış olacağız.” değerlendirmesini yaptı.

JOE BİDEN: UZUN VE ZORLU BİR SAVAŞ OLABİLİR. ANCAK ABD, ŞÜPHESİZ UKRAYNA’YA DESTEĞİ DEVAM EDECEK

ABD Başkanı Joe Biden, “Uzun ve zorlu bir savaş olabilir, ancak Amerikan halkı, Putin’in sivillere yönelik vahşice saldırısı karşısında, Ukrayna halkını şüphesiz destekleyecektir” ifadesini kullandı. ABD Başkanı, ayrıca “Kıyiv tarafından taşınabilir tanksavar sistemleri, insansız hava araçları ve el bombası fırlatıcıları alacak.” dedi.