"Biden, Ukrayna'nın ABD için öneminin farkında"

Haberler
E. K.
09 Kasım 2020, 17:34
E. K.
09 Kasım 2020, 17:34

Amerika Birleşik Devetleri’nin (ABD) eski Kıyiv Büyükelçisi William Taylor, ABD başkanlığına Joe Biden’in seçilmesinden sonra ülkesinin Ukrayna’ya yönelik desteğin devam edeceğini söyledi. Taylor, “Biden, Ukrayna’nın ABD için ne kadar önemli olduğunu biliyor.” dedi.

ABD’nin eski Kıyiv Büyükelçisi William Taylor, ABD’nin Ukrayna’ya desteğinin devam edeceği ümidini dile getiriken, “Ukrayna’nın Rusya ile savaşta ön saflarda yer aldığını” ifade etti. Ukrayna’nın Suspilne televizyonuna dün verdiği demeçte, “Ukraynalılar şimdi ABD ve yeni başkandan ne beklemeli?” sorusuna Taylor, “Bence Ukraynalılar, Ukrayna’nın egemenliği, bağımsızlığı ve demokrasi konusunda destekte tutarlılık beklemeli. Ukraynalılar, ABD’nin yıllardır bu konularda kendilerini desteklediğini biliyorlar. Her iki partiden de, Cumhuriyetçi ve Demokratik yönetimlerden gelen bu destek güçlüydü. Destek, hem Temsilciler Meclisi, Senato, Dışişleri Bakanlığı, Ulusal Güvenlik Konseyi, Savunma Bakanlığı hem de Hazine’den geldi. Bu yüzden bu desteğin devam edeceğini umuyorum.” ifadelerini kullandı.

“BİDEN DEFALARCA UKRAYNA’DA BULUNDU”

Ukrayna’nın ABD için öneminin farkında olduğunu kaydeden Taylor, “Joe Biden, Ukrayna’nın ABD için ne kadar önemli olduğunu biliyor. Dış politika konusunda çok bilgili. Biden, Senato Dış İlişkiler Komitesi başkanıydı, başkan yardımcısıydı, defalarca Ukrayna’da bulundu, Ukrayna’nın ABD için neden önemli olduğunu biliyor. Ukrayna’nın Rusya ile savaşta ön saflarda yer aldığını ve desteğin, sadece Ukrayna’nın Rus saldırganlığına karşı savunması açısından değil, aynı zamanda Avrupa ve ABD’nin de savunması için önemli olduğunu biliyor.” dedi.

KIRIMOĞLU TEBRİK ETMİŞTİ

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun, ABD’nin yeni başkanı seçilen Joe Biden’ı tebrik ettiği bildirilmişti. Kırımoğlu mesajında, “Kırım’ın yerli halkının umutları gerçek oldu.” ifadesini kullandı.

Facebook sayfasında yaptığı paylaşımda Kırımoğlu, “Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın yerli halkının umutları gerçek oldu. İnsan hakları ve uluslararası hukuku ihlal eden ayrıca uluslararası soygun politikasını sürdüren diktatörlere karşı kesin tutum sergileyecek bir insan güçlü demokratik devletin yeni lideri olacak.” ifadelerini kullandı.