Biden: Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi halinde ABD ve ortakları kararlı bir şekilde yanıt verecekrusya'

Haberler
Anife Bilal
03 Ocak 2022, 10:59
Anife Bilal
03 Ocak 2022, 10:59

Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy, ABD Başkanı Joe Biden ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Biden, Zelenskıy’e Rusya’nın saldırıya geçmesi durumunda ABD ve ortaklarının destek taahhüdünü bir kere daha teyit etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskıy, dün ABD Başkanı Biden’la telefon görüşmesi yaptı. Beyaz Saray’dan görüşmeye dair yapılan açıklamada, “Başkan Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı daha fazla işgal etmesi halinde ABD ve ortaklarının kararlı bir şekilde yanıt vereceğini açıkça belirtti.” ifadeleri kullanıldı.

Liderler, gelecek hafta başlayacak NATO-Rusya Konseyi’ndeki ikili Stratejik İstikrar Diyaloğu ile Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatındaki diplomatik çabaları desteklediğini kaydetti. ABD Başkanı, ülkesinin Ukrayna toprak bütünlüğüne ve egemenliğine verdiği desteği bir kere daha teyit ederek Donbas’taki gerilimi azaltmak için güven artırıcı tedbirlere ve Minsk Anlaşması’nın uygulanması için aktif diplomasiye desteğini yineledi.

“UKRAYNA’YA VERİLEN DESTEĞİ TAKDİR EDİYORUZ”

Öte yandan sosyal medya üzerinden görüşmeyi değerlendiren Zelenskıy şu ifadeleri kullandı:

“ABD Başkanı ile yapılan yılın ilk uluslararası görüşmesi, ilişkilerimizin özel doğasını kanıtlıyor. Avrupa’da barışı koruma ve gerilimin daha fazla tırmanmaması engellemeye yönelik Ukrayna, ABD ve ortaklarının ortak eylemlerini ayrıca reform ve deoligarşikleşme konularını görüştük. Ukrayna’ya verilen kararlı desteği takdir ediyoruz.”