Biden'ın "sözde soykırım" ifadesine siyasilerden tepkiler

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
25 Nisan 2021, 14:27
Mehmet Berk Yaltırık
25 Nisan 2021, 14:27

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, yayımladığı 24 Nisan 1915 mesajında sözde Ermeni soykırımı ifadesini resmen kullanmasına ilişkin siyasiler sert tepki gösterdi.

ABD Başkanı Joe Biden, 24 Nisan 1915 Ermeni iddialarıyla ilgili yayımladığı açıklamasında sözde Ermeni soykırımı ifadesini resmen kullanmış, Biden’in mesajında “soykırım” anlamına gelen “genocide” tabiri yer almıştı. Biden’in paylaşımına Türk siyasilerden sert tepkiler geldi.

İşte Türk yetkililer ve siyasi parti liderlerinin sosyal medya hesapları üzerinden 24 Nisan 2021 tarihinde yayımladıkları tepki mesajları:

TBMM BAŞKANI ŞENTOP: “TÜRKİYE-ABD İLİŞKİLERİNİ ZEHİRLEYECEK NİTELİKTEDİR”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop: “Biden’ın 1915 olaylarıyla alakalı açıklaması, tarihi ve hukuki hiç bir kıymeti olmayan ilkel siyasi hesapların ürünü bir açıklamadır. 1981’deki benzer açıklamanın nasıl Türkiye’ye bir zararı olmamışsa bunun da zararı yoktur ama Türkiye-ABD ilişkilerini zehirleyecek niteliktedir.”

İÇİŞLERİ BAKANI SOYLU: “ABD TARİH BİLMEZ…”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: “ABD tarih bilmez. Çünkü tarihi yoktur. O nedenle başkanına söyletilen sözün de kıymeti harbiyesi yoktur.” 

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: “SÖZCÜKLER TARİHİ DEĞİŞTİREMEZ, YENİDEN YAZAMAZ”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: “Sözcükler tarihi değiştiremez, yeniden yazamaz. Tarihimiz hakkında kimseden ders alacak değiliz. Siyasi fırsatçılık barış ve adalete karşı en büyük ihanettir. Tek dayanağı popülizm olan bu açıklamayı tümüyle reddediyoruz. #1915Olayları”

TİCARET BAKANI MUŞ: “SOYKIRIM İDDİASI, AZİZ MİLLETİMİZE ATILMIŞ BÜYÜK BİR İFTİRADIR”

Ticaret Bakanı Mehmet Muş: “ABD Başkanı’nın 1915 olaylarına ilişkin “soykırım” ifadesini kullanmasını kınıyoruz. Soykırım iddiası, aziz milletimize atılmış büyük bir iftiradır. ABD Başkanı’nın, tarihi gerçeklerle bağdaşmayan bu açıklamaları Türkiye-ABD ilişkilerine zarar vermeye yönelik bir girişimdir.”

ADALET BAKANI GÜL: “HUKUK VE TARİH ÖNÜNDE BİR KIYMETİ HARBİYESİ YOKTUR”

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül: “Tarihleri soykırım ve ırkçılık suçlarıyla dolu bir sabıka kaydından ibaret olanların art niyetli beyanları bizim için yok hükmündedir. Hukuk ve tarih önünde de bir kıymeti harbiyesi yoktur. Anadolu, insanlık ailesine asırlardır ilham kaynağı olmuştur, olmaya da devam edecektir.”

SANAYİ BAKANI VARANK: “MİLLETİMİZİN ŞANLI TARİHİNDE HİÇBİR ZAMAN SOYKIRIM OLMAMIŞTIR”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: “Yeryüzünde bulaşmadığı soykırım, katliam ve insanlık suçu kalmayan ABD’nin, Türkiye’ye söyleyebilecek sözü yoktur. Türkiye’nin dostluğunu kaybetmenin bedeli, tarihi gerçekleri siyasi saiklerle çarpıtarak bulmayı umduklarınızın çok üzerindedir.”

KÜLTÜR BAKANI ERSOY: “BİDEN’IN LOBİLERİN ETKİSİYLE, TARİHİ GERÇEKLERLE BAĞDAŞMAYAN SİYASİ SÖYLEMİNİ REDDEDİYORUZ”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “ABD Başkanı Joe Biden’ın lobilerin etkisiyle, tarihi gerçeklerle bağdaşmayan siyasi söylemini reddediyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 1915 olaylarını araştırma çağrısını görmezden gelenler dostane ilişki ve ortaklıklarımıza da kalıcı zararlar verdiklerini unutmamalıdır.”

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI KURUM: “TARİHİ GERÇEKLERİ; ÇARPITMAYLA, YALAN VE İFTİRALARLA DEĞİŞTİREMEZSİNİZ”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum: “Bin yıldır bu topraklarda adaleti ve barışı hakim kılmış, mazlumlara kucak açmış milletimize soykırım ithamı asla kabul edilemez. Tarihi gerçekleri; çarpıtmayla, yalan ve iftiralarla değiştiremezsiniz. Tarih önünde sicili karanlık olanların soykırım ifadesini reddediyoruz.”

MİLLİ EĞİTİM BAKANI SELÇUK: “BU İFTİRALAR YOK HÜKMÜNDEDİR”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: “Biz, evlatlarımıza tarihi, bilimin yol göstericiliğinde çarpıtmadan anlatıyoruz. Hem tarihi hem hukuki zeminde hiçbir karşılığı olmayan bu iftiralar yok hükmündedir.”

HAZİNE BAKANI ELVAN: “TARİHİ, YALANLARIYLA LEKELEMEYE ÇALIŞANLAR…”

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfü Elvan: “Milletimizin şanlı tarihinde hiçbir zaman soykırım olmamıştır. Tarihi, yalanlarıyla lekelemeye çalışanlar hiçbir zaman gerçeğin peşinde olmadı. Konunun tarihçiler tarafından tartışılması, belgelerin açılması hiçbir zaman işlerine gelmedi.”

TARIM BAKANI PAKDEMİRLİ: “KABUL EDİLEMEZ VE GERÇEKLERDEN UZAKTIR”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli:  “ABD Başkanı’nın 1915 olaylarını sözde ‘soykırım’ olarak tanımlaması kabul edilemez ve gerçeklerden uzaktır. Asil milletimizin şanla, şerefle dolu tarihi bu asılsız iddialarla karalanamaz.”

ULAŞTIRMA BAKANI KARAİSMAİLOĞLU: “BU HABİS ZİHNİYETİN İDDİALARINI REDDEDİYORUZ”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu: “Bizler, insanı yaşat ki devlet yaşasın düsturu ile dil, din, ırk ayırmaksızın barış içinde yaşadık, yaşamaya da devam edeceğiz. Bu habis zihniyetin iddialarını reddediyoruz, tarihimizi çarpıtmaya çalışanlara milletimiz dün olduğu gibi bugün de fırsat vermeyecektir.”

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY: “GERÇEKLERİ GÖRMEK İSTEYENLERE ARŞİVLERİMİZ AÇIKTIR”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: “Ermenilerce kurgulanan asılsız iddiaları temel alan ve Ermeni isyancılar tarafından katledilen Türklerin ızdırabını, acılarını göz ardı eden bu açıklamanın milletimiz ve tarih karşısında hiçbir değeri yoktur. Gerçekleri görmek isteyenlere arşivlerimiz açıktır.”

MHP GENEL BAŞKANI BAHÇELİ: “GEÇMİŞİ KATLİAMLARLA DOLU OLAN BİR ÜLKEDEN DUYACAĞIMIZ VE ÖĞRENECEĞİMİZ BİR ŞEY DE YOKTUR”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli: “Tarih hem kaynağımız hem dayanağımız hem de davamızdır. Siyasi hedeflerle, taktik açıklamalarla, hamasi sözlerle, temelsiz ve mesnetsiz söylentilerle yalın tarihi gerçeklerin önyargılarla çarpıtılması insanlığın barış ve huzur arayışını vahim derecede boşluğa düşürecektir. Bir başka mühim husus da şudur: Tarihimizi yargılama gayesiyle basiretsiz, belgesiz ve bilgisiz mahkeme kurmaya teşebbüs edenlerin milletimizi sanık sandalyesine oturtma çabası mazisi bir asra ulaşan mülevves bir tezgâhtır. Bu tezgâhın maşa ve mucitlerinin hüviyeti bellidir. Türk milletinin şerefli geçmişinde ne soykırım mahcubiyeti ne de katliam zilleti vardır. Tarihimiz her konuda olduğu gibi bu konuda da tertemizdir ve bu kapsamda hiç kimseye ispat borcumuz da yoktur. 1915 olayları etrafında kurulan iftira kampanyası asılsızdır, hayasızdır. Bilhassa 1915 olaylarının içyüzüne merak saranlar, arka planındaki sebeplere ilgi duyanlar ilk iş olarak tozlu raflarda bekletilen arşiv kayıtlarını incelemekle, namuslu ve objektif araştırmalar yapan bilim insanlarının çalışmalarını okuyup değerlendirmekle mükelleftir.

Tarih hükmünü vermiş, 1915 yılındaki haklı ve meşru devlet tasarrufunun sayfası esasen kapanmıştır. Tehcire neden gerek duyulduğu, bunun hangi ihtiyaç ve milli güvenlik mülahazalarından doğduğu öncelikle Birinci Dünya Savaşı’nın kanlı ve karanlık şartlarıyla yorumlanmalıdır. Tarihin siyasetçiler eliyle istismar ve inkâr vasıtasına dönüştürülmesi medeniyetler ve milletler arasındaki uçurumu derinleştirmekle kalmayacak, nesiller boyunca devam edecek bir kamplaşmanın da önünü açacaktır. Bunun ise hiç kimseye, hiçbir ülkeye yararı dokunmayacaktır. 1915 olayları sırtından hançer yiyen bir İmparatorluğun doğal refleksi, doğru bir kararı, dengeli bir adımıdır. Kaldı ki tehcir, o dönemki milli güvenliğin zorunlu bir tercihidir. Burada soykırım izi sürenler Türk milletine hiç geçmeyecek düşmanlık besleyen çevrelerdir. 1910’lu yıllarda Ermeni çetelerinin mezalimi; çocuk, kadın ve yaşlı demeden saldırmaları, dahası Anadolu coğrafyasının her köşesinde şiddete başvurmaları demokratik bir hak arayışı değil, hain ve hunhar bir terörizm operasyonudur. Türk milleti bu operasyona boyun eğmemiştir. 1915 tehcir vakasıyla son yurdumuzun en az 100 yılı kurtarılmıştır. Bu stratejik kararlılıkta iradesi bulunan kahraman nesli rahmetle ve hürmetle anmak her vatanseverin, her milletperverin milli görevidir. Onların aziz hatıralarını ihtiramla hatırlamak manevi bir vecibedir.

Yüzlerce yıl kardeşlik içinde yaşayan Türkler ile Ermeniler arasına kan hattı çekenler bugün sözde soykırım ezberini en fazla diline dolayan günahkârlardır. Tarihten husumet çıkaranlar, Türk milletini suçlamak için nöbete girenler demokrasi postuna bürünmüş vandallardır. Her 24 Nisan geldiğinde ABD başkanlarının nasıl pozisyon alacağı, 1915 olayları için ‘Büyük felaket mi yoksa soykırım mı’ diyeceği siyasi ve diplomatik mahfillerde tartışma konusu olmuştur. Türk milleti devamlı canlı tutulan bu şantaj ve tehdit ablukasından bıkmış usanmıştır. ABD’nin önceki başkanlarından Ronald Reagan’ın 22 Nisan 1981 tarihinde sözde Ermeni soykırım ifadesini kullandığı hafızalarımızdadır. Şimdi de ABD Başkanı Joe Biden, seçim kampanyasında Ermeni lobilerine vermiş olduğu lekeli sözünü tutarak 1915 olaylarına soykırım demiştir. Milliyetçi Hareket Partisi, sözde soykırım suçlamasını tümden reddetmekte, bu isnadı dillendiren ABD Başkanı’nı da kınamaktadır. Biden’in soykırım açıklaması hükümsüzdür, aynı zamanda siyasi akılsızlık ve ahlaksızlıktır. Müttefik bilinen bir ülkeyle yol ayrımına gelinmiştir.

Biden’in skandal ve sakat açıklamasıyla Türkiye-ABD ilişkileri bundan sonra bambaşka bir mecraya savrulma riski taşımaktadır. Dostluk ve stratejik bağlar kurduğu bir ülkeye soykırım gölgesi düşürmeye kalkışan bir zihniyetle muhtemeldir ki hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Ermeni ihanet şebekelerinin bir devamı olan PKK’nın siyasi ayağı HDP’nin de sözde soykırım yalanına sarılması siyasi ve hukuki bir karar aşamasına gelindiğine işarettir. Türk milletine soykırımcı diyen bir örgütün ne siyasette ne de Gazi Meclis’te bulunması artık imkansızdır. Devletimizin ve hükümetimizin alacağı her kararın yanındayız. Hiç kimseye, hiçbir güç odağına mecbur veya mahkûm değiliz. Geçmişi katliamlarla dolu olan bir ülkeden duyacağımız ve öğreneceğimiz bir şey de yoktur. Biriz, beraberiz, cihana karşı yek yüreğiz.”

İYİ PARTİ GENEL BAŞKANI AKŞENER: “EN ŞİDDETLİ ŞEKİLDE KINIYORUM”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener: “Sözde “soykırım” lafını ağzına alarak tarihi yeniden yazmaya çalışanları da, Türk milletinin onur ve itibarına yönelik yapılan saldırıları; ciddiyetsiz ve dengesiz ilişkiler ağıyla yönetmeye çalışanları da en şiddetli şekilde kınıyorum“.

SAADET PARTİSİ GENEL BAŞKANI KARAMOLLAOĞLU: “AMERİKA, ÜLKEMİZİ VE TARİHİMİZİ MASUMLARA KASTETMEKLE VE SÖZDE SOYKIRIMLARLA İTHAM EDECEK EN SON ÜLKEDİR”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu: “Bugün Türkiye’yi sözde ‘Ermeni Soykırımı’ ile itham eden Amerika’yı bütün dünya Vietnam’da, Afganistan’da ve Irak’ta eline bulaştırdığı milyonlarca mazlumun kanından tanımaktadır. Kendi tarihini Kızılderililere yaptığı soykırımla başlatan Amerika, ülkemizi ve tarihimizi masumlara kastetmekle ve sözde soykırımlarla itham edecek en son ülkedir. Bugün kim ne söylerse söylesin tarihe kulak verdiğimizde duyduğumuz; ülkemizin geçmişten bugüne kadar barışın, huzurun ve güvenin teminatı olduğudur. Eğer ABD’nin veya bir başkasının derdi hakikati aramaksa buyursun, gelsin; arşivlerimiz açık ve ortada! Uluslararası bir komisyon kurulsun, tarihçiler burada belgeleriyle gerçeği ortaya çıkarsın. Hodri meydan!”

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN: “ABD BAŞKANININ AÇIKLAMASINI ŞİDDETLE KINIYOR VE REDDEDİYORUZ”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: “Tek gündemi ülkemize düşmanlık olan çevrelerin iftiralarını tekrar eden ABD Başkanının açıklamasını şiddetle kınıyor ve reddediyoruz. ABD Başkanına kendi tarihine ve bugününe bakmasını tavsiye ediyoruz. Cumhurbaşkanımız 1915 olaylarını araştırmak için ortak tarih komisyonu kurulması çağrısı yapmış fakat hakikatin belgelerle ortaya çıkmasından korkanlar bu çağrıya cevap verememiştir. ABD Başkanı bu gerçekleri de görmezden gelerek ilkesiz bir tutum sergilemiştir.”

AK PARTİ GENEL BAŞKANVEKİLİ YILDIRIM: “TARİHSEL DAYANAĞINI OLMAYAN BU SUÇLAMA YOK HÜKMÜNDEDİR”

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım: “1915 olaylarına yönelik siyasi saiklerle yapılan bu cahilce açıklama tarihi değiştiremez, gerçekleri örtemez. Tarih, tarihçiler tarafından değerlendirilmeli siyasiler hakikate saygı göstermelidir. Tarihsel dayanağı olmayan bu suçlama yok hükmündedir, tümüyle reddediyoruz.”

CHP SÖZCÜSÜ VE GENEL BAŞKAN YARDIMCISI ÖZTRAK: “BİDEN’IN 1915’TE YAŞANAN ACI OLAYLARI ‘SOYKIRIM’ OLARAK NİTELENMESİ BÜYÜK BİR YANLIŞ OLARAK TARİHE GEÇMİŞTİR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak: “ABD Başkanı Joseph Biden’ın 1915’te yaşanan acı olayları ‘soykırım’ olarak nitelemesi büyük bir yanlış olarak tarihe geçmiştir. Bu açıklama Türkiye – ABD ilişkilerine olduğu kadar, Ermenistan Halkı ile Türkiye Halkı arasında bir uzlaşıya ulaşılmasına da olumsuz etki yapacak ve onarılması güç yaralar açacaktır. 1915 olayları Türklerin ve Ermenilerin hafızasında büyük travmaya neden olan bir trajedi, bir felaket olarak iz bırakmıştır. Bu travmanın giderilmesi bu tür açıklamalarla mümkün değildir. Özellikle diğer ülkelerin devlet yetkililerinin üzerine düşen, geçmişte yaşanan trajedi üzerinden yeni bir gerilime yol açmak değil, ortak acının yaralarının sarılmasına çalışmak olmalıydı. Bu açıklama ile bu fırsat da kaçırılmıştır.”

BİDEN’İN “SÖZDE SOYKIRIM” MESAJI

ABD Başkanı Joe Biden, 24 Nisan 1915 Ermeni iddialarıyla ilgili yayımladığı açıklamasında sözde Ermeni soykırımı ifadesini resmen kullandı. Biden’in mesajında “soykırım” anlamına gelen “genocide” tabiri yer alırken, İstanbul yerine Constantinople’un kullanıldığı görüldü.

Beyaz Saray Basın Ofisinden bugün yayımlanan, “Statement by President Joe Biden on Armenian Remembrance Day” (Başkan Joe Biden’in Ermeni Anma Günü ile ilgili açıklaması) başlıklı açıklamada, ilk paragrafta; “Each year on this day, we remember the lives of all those who died in the Ottoman-era Armenian genocide and recommit ourselves to preventing such an atrocity from ever again occurring.” yani; “Her yıl bu günde, Osmanlı dönemi (sözde) Ermeni soykırımında ölenlerin hayatlarını hatırlıyor ve böyle bir zulmün bir daha meydana gelmemesi için yeniden taahhüt ediyoruz.” ifadeleri yer aldı. Açıklamada Ermenice “Meds Yeghern” (Büyük Felaket) tabiri de kullanıldı.

Böylece Biden, 1981 yılında yayımladığı mesajda aynı ibareye yer veren Ronald Reagan’ın bu ifadeyi kullanan ilk ABD başkanı oldu.