Beyrut'taki silahlı çatışmalarla ilgili 19 kişi gözaltına alındı

Güvenlik
Mehmet Berk Yaltırık
16 Ekim 2021, 14:21
Mehmet Berk Yaltırık
16 Ekim 2021, 14:21

Lübnan’ın başkenti Beyrut’un Et-Tayyuna bölgesinde 15 Ekim 2021’de yaşanan silahlı çatışmalarla alakalı 19 kişinin gözaltına alındığı duyuruldu.

Lübnan’ın başkenti Beyrut’un Et-Tayyuna bölgesinde 15 Ekim 2021’de yaşanan silahlı çatışmalarla alakalı 19 kişinin gözaltına alındığı duyuruldu. Kolluk güçlerinin başkentin Et-Tayyuna bölgesindeki olaylarla ilgili yürüttüğü soruşturma neticesinde, olaylarla karıştığı tespit edilen 19 şahıs gözaltına alındı.

Lübnan resmi ajansı NNA’nın aktardığına göre Lübnan’da Şii Hizbullah ve Emel Hareketi destekçileri, Beyrut Limanı’nda 2020’de yaşanan patlamayı soruşturan Hristiyan hakim Tarık el-Bitar’ın yerine başkasının atanması talebiyle dün Beyrut Adalet Sarayı’na yürüdü. Bu esnada Et-Tayyuna bölgeside göstericilerin üzerine ateş açılınca olayda 7 kişi öldü, 32 kişi yaralandı. Daha sonra olaylar Hristiyanların yaşadığı Ayn er-Rumana ve Şiilerin yaşadığı Eş-Şiyah mahallelerinin kesiştiği bölgelerde 5 saat sürdü.

Hizbullah ve Emel Hareketi destekçilerinin üzerine ateş açılmasından Hristiyan Lübnan Güçleri Partisinin silahlı grupları sorumlu tutulurken, Lübnan Güçleri Partisi ise Hizbullah ve Emel Hareketini suçladı. Lübnan hükumeti, başkent Beyrut’ta göstericiler üzerine ateş açılması sonucu ölenler için bir günlük yas ilan etti.