Beyaz Saray: Rusya'ya kavgacı söylemleri konusundaki endişelerimizi ilettik

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Aralık 2021, 09:19
Ayyıldız Huri Kaptan
02 Aralık 2021, 09:19

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Rusya’nın Ukrayna sınırına asker yığması ve bu konudaki açıklamalarıyla ilgili açıklamlarda bulundu. Psaki, Rusya’ya kavgacı söylemleri konusundaki endişelerini net şekilde ilettiklerini ifade etti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, dün Beyaz Saray’da düzenlediği günlük basın toplantısında, gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Psaki, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın, “Ukrayna konusunda çatışma yolunu izlerse Rusya’ya ağır bedeller ödeteceğiz” açıklamasının ardından Rusya’ya yaptırım gelip gelmeyeceği sorusunu yanıtladı. Psaki, bu konuda hem Rus hem de Ukraynalı muhatapları ile görüştüklerini belirterek şunları kaydetti:

“RUSYA’YA ENDİŞELERİMİZİ EN NET ŞEKİLDE İLETTİK”

“Biz en başından beri Rusya’nın zararlı davranışlarına karşı ekonomik ve diğer araçlarımızı kullanacağımızı söyledik. Bakan Blinken da bugün bu araçları kullanmakta tereddüt etmeyeceğimizi belirtti. Ancak bu araçları kullanacaksak, ortaklarımız ve müttefiklerimizle birlikte hareket ederiz.”

Bölgedeki durum hakkında ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında bir görüşme öngörülmediğini bildiren Psaki, “Rusya’ya kavgacı söylemleri konusundaki endişelerimizi net şekilde ilettik” diye konuştu.