Beş ülke “Güçlü Ukrayna İçin Ortaklık” vakfı kuracak

Haberler
E. K.
25 Ağustos 2021, 18:48
E. K.
25 Ağustos 2021, 18:48

Beş ülke, “Güçlü Ukrayna İçin Ortaklık” isimli uluslararası vakıf kurma niyetini beyan etti. İlgili karar 24 Ağustos tarihinde Birleşik Krallık, Kanada, ABD, İsviçre ve İsveç tarafından imzalandı.

Birleşik Krallık, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, İsviçre ve İsveç, “Güçlü Ukrayna için Ortaklık” adı altında ortak uluslararası vakıf kuracaklar. İlgili belge, 24 Ağustos tarihinde Kanada’nın Kıyiv Büyükelçisi Larisa Galadza, isveç Büyükelçiliğinden Katja Salsback, İsviçre Kıyiv Büyükelçisi Claude Wild, Birleşik Krallık Avrupa ve Amerika kıtasından sorumlu Devlet Bakanı Wendy Morton, ABD’yi temsilen USAID Ukrayna Müdürü James Hope ve Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu Bakan Yardımcısı Rostıslav Zamlınskıy tarafından imzalandı.

“KARARLI TUTUMLARI İÇİN MİNNETTARIM”

Etkinlik sırasında konuşan Zamlınskıy, “Yabancı dostlarımıza, Ukrayna’nın, özellikle de doğu komşumuzun silahlı saldırısından zarar gören topluluklara sürekli destek konusundaki kararlı tutumları için minnettarım. Ortaklıklar çok önemli ve bu tür girişimler, Ukrayna konusunun ve Rusya’nın yasa dışı eylemleri konusunun dünya gündeminde olduğunu gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

35 MİLYON İNGİLİZ STERLİNİ PARA ÇEKİLECEK

Vakfın amacı, Rusya’nın Ukrayna’daki uluslararası hukuk ve insan haklarını ihlal etmesinden etkilenen toplulukların uzun vadeli sürdürülebilir kalkınmasını desteklemek, ihlallerin artmasını önlemek, Ukrayna’nın doğu ve güney bölgelerindeki bu toplulukların direncini artırmak ve geçici olarak Ukrayna Hükumeti tarafından kontrol edilmeyen toprakların sorunsuz ve engelsiz bir şekilde sosyal, ekonomik ve siyasi yeniden entegrasyonunu hazırlamak olduğu kaydedildi. Üç yıl içinde bu faaliyetler için donörlerden 35 milyon İngiliz sterlini kadar para çekilmesi planlanıyor.

Belgeyi imzalayanların Vakfı kurmak için birlikte çalışacakları, vakfın 2021 yılının sonunda faaliyete başlayıp 2024 yılına kadar devam etmesinin planlandığı belirtilirken, Ukrayna hükumeti ile karşılıklı anlaşma ile faaliyetlerinin devam edebileceği kaydedildi. Yeni adayların, tüm katılımcıların ortak kararı ile Vakfa katılabileceği ve katkıda bulunabileceği iade edildi.