Berlin ve Riga'da Kırım Tatar Soykırımı kurbanları anıldı

Güncel
Anife Bilal
19 Mayıs 2022, 10:30
Anife Bilal
19 Mayıs 2022, 10:30

18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımının 78’inci yıl dönümünde dolayısıyla Almanya’nın başkenti Berlin’de ve Letonya başkenti Riga’da anma eylemleri yapıldı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de Kırım Tatar sürgününün 78. yıl dönümü dolayısıyla anma etkinliği yapıldı. BerlinInfoPointKrym girişimi tarafından organize edilen Kalbinde Ateş Yak etkinliği Brandenburg Kapısı önünde düzenlendi. Eylemde aktivistler, Sovyet yönetiminin 1944 yılında Kırım Tatar halkını vatanından sürgün ettiğini ve sürgün nedeniyle halkın neredeyse yarısının hayatını kaybettiğini hatırlattı. Aktivist Viktoriya Savçuk 2014 yılında Kırım’ı işgal eden Rusya’nın Kırım Tatarlarına yönelik baskı politikasını devam ettirdiğini ve çoğu Kırım Tatarı olmak üzere 130’dan fazla siyasi tutsağın Rus işgalci yönetim tarafından alıkonulduğunu vurguladı. Ayrıca Savçuk, Kırım’ın işgalinin Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı geniş çaplı işgal saldırısının bir başlangıcı olduğunu vurgulayarak Rus işgal güçlerinin Ukrayna’da işlediği savaş suçlarına dikkat çekti.

Letonya başkenti Riga’da aktivistler Rusya Büyükelçiliğinin önünde toplandı. Aktivistler, Stalin rejiminin Kırım Tatar halkına yönelik zulmünü hatırlatarak Putin rejiminin Kırım Tatarlarına karşı baskıları devam ettirdiğine dikkat çekti.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını vatanları Kırım’dan sürgün etti. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

Ukrayna Parlamentosu, 2015 yılında Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.