Berlin'deki Libya Konferansı sona erdi

20 Ocak 2020, 19:59

Libya’daki savaşın tarafları General Halife Hafter ve Trablus’ta Birleşmiş Milletler’in (BM) meşru kabul ettiği hükumetin başkanı Fayez el Serrcac’ın ve bu isimleri destekleyen ülke liderlerinin Almanya’nın başkenti Berlin’de bir araya geldiği zirve sona erdi.

Libya Konferansı’na katılan taraflar, BM gözetimi altında Libya’ya silah ambargosu uygulanması ve tüm tarafların buna uyması konusunda anlaştı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, konferans sonrası yaptığı açıklamada “Kapsamlı bir plan konusunda anlaştık. Libya Konferansı’na katılan taraflar, ateşkes süresi boyunca Libya’daki gruplara silah yardımı ve askeri destek vermeyi durduracağını temin etti” dedi.

ERDOĞAN KONFERANSTAN BELİRLENENDEN 2 SAAT ÖNCE AYRILDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun konferansı planlanandan iki saat önce terk ettiği bildirildi. Libya Zirvesi 4 saat sürdü. Zirvede alınan kararlara ilişkin açıklamayı Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ortak yaptı. Libya Konferansı’na katılan liderler tarafından, ülkenin tamamında tüm askeri faaliyetlere son verilmesi ve silah ambargosuna uyulması çağrısı yapıldı.

SORUNLAR 55 MADDEDE ELE ALINDI

Libya Konferansı’nın Sonuç Bildirgesi’nde, “ateşkes”, “silah ambargosu”, “siyasi sürece dönüş”, “güvenlik alanında reformlar”, “ekonomik ve finansal reformlar” ile “uluslararası insani hukuk ve insan haklarına saygı” başlıkları altında toplam 55 madde sıralandı.

SADECE LİBYALILARA AİT SİYASİ SÜREÇ BARIŞ GETİREBİLİR

Bildirgede, Libya’nın egemenliği, bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve ulusal birliğine kuvvetle bağlı olunduğunun teyit edildiği vurgulanarak, “Sadece Libyalıların öncülük ettiği ve Libyalılara ait bir siyasi süreç çatışmayı sona erdirerek kalıcı barış getirebilir.” ifadelerine yer verildi. Bildirgede, Libya’daki çatışma, ülkedeki istikrarsızlık, dış müdahaleler, kurumsal bölünmeler, silahların yaygınlaşması ve yağma ekonomisinin; insan kaçakçıları, silahlı gruplar ve terör örgütleri için verimli bir ortam sağlayarak uluslararası barış ve güvenliğe tehdit olmaya devam ettiği belirtildi.

TÜM ULUSLARARASI AKTÖRLERE ÇAĞRI

“Libya’da askeri çözüm mümkün değildir.” vurgusu yapılan metinde, “Silahlı çatışmadan veya Libya’nın iç işlerine karışmaktan kaçınmayı taahhüt etmekte ve tüm uluslararası aktörleri de aynısını yapmaya teşvik etmekteyiz.” ifadesine kullanıldı.
Bildirgede, çatışmaların sürekli bir şekilde sona erdirilmesi, gerilimin düşürülmesi ve kalıcı bir ateşkesin sağlanması amacıyla tüm ilgili taraflara daha fazla gayret sarf etme yönünde çağrıda bulunuldu. Libya’nın tamamında ateşkesin başlamasından itibaren tüm askeri faaliyetlere son verilmesi çağrısında bulunulan metinde, mahkum ve naaş değişimi gibi güven artırıcı tedbirlerin hayata geçirilmesi istendi.

ATEŞKES İHLAL EDENLERE YAPTIRIM

BM’ye ateşkesin uygulanmasını izlemek ve doğrulamak üzere derhal teknik komiteler oluşturarak taraflar arasındaki ateşkes müzakerelerini kolaylaştırma çağrısında bulunulan metinde, “Ateşkes düzenlemelerini ihlal ettiği tespit edilen kişilere uygun yaptırımların uygulanması için BMGK’ye ve bu yaptırımları uygulaması için üye devletlere çağrıda bulunmaktayız.” ifadesi kullanıldı.

Metnin “silah ambargosu” bölümünde, BM’nin 2011 yılında alınan ilgili kararlarının kesin surette ve tam anlamıyla uygulanması taahhüt edilerek “Tüm uluslararası aktörlere de aynısını yapmaları konusunda çağrıda bulunmaktayız.” denildi.

Tüm aktörler, askeri imkan ve kabiliyeti finanse etmek, paralı asker görevlendirmek dahil, çatışmayı alevlendirecek, BMGK silah ambargosu veya ateşkes ile çelişecek her türlü eylemden kaçınmaya davet edildi. Silah ambargosu veya ateşkesi ihlal ettiği öğrenilenlere BM yaptırımlarının uygulanması çağrısı yapıldı.

KAPSAYICI LİBYA HÜKUMETİ

“Siyasi sürece dönüş” bölümünde, faal bir Başkanlık Konseyi kurulması ve Temsilciler Meclisi tarafından onaylanan tek, birleşik, kapsayıcı ve etkili bir Libya hükumeti kurulması istendi.

Bunlara da bakın: