Berlin'de Kırım Tatar Sürgünü kurbanları anılacak

Haberler
Anife Bilal
07 Mayıs 2019, 13:46
Anife Bilal
07 Mayıs 2019, 13:46

Almanya’nın başkenti Berlin’de 18 Mayıs Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü dolayısıyla eylem düzenlenecek.

Eylemi organize eden aktivist Viktoriya Savçuk Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, “Ne olursa olsun, biz bu sene de Kırım Tatar Sürgününün yıl dönümünde Brandenburg Kapısı önünde toplanacağız. Bu eylem, Kırım’dan zorla kovulan, zorlu vatana geri dönüş yolundan geçenlere ve maalesef hiç dönemeyenler hakkında. Hatıra, dayanışma ve sorumluluk hakkında. 18 Mayıs 2019’da saat 20.30 bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

1944 KIRIM TATAR SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Sovyet diktatörü Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında, Kırım Tatar erkeklerinin büyük çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti.

Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri hapisle veya yeni sürgünlerle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.
 
Ukrayna’da Kırım Tatar Sürgünü resmen soykırım olarak tanındı. 1944 Kırım Tatar Sürgünü’nün soykırım olarak tanınmasını öngören 2493 No’lu karar tasarısı Ukrayna Parlamentosu tarafından 12 Kasım 2015 tarihinde yapılan oturumda kabul edildi. Bunun yanı sıra 18 Mayıs, “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak kabul edildi.
 
Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de Ukrayna Başsavcılığına bağlı olarak kurulan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, 2016 yılında 1944 Kırım Tatar Sürgünü olayı ile ilgili soruşturma başlattı.

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalci güçler, 5 yıldan beri Kırım Tatarlarına sürgün kurbanlarını anmak için toplu etkinlikler ve mitingler düzenleme izni vermiyor.