Berlin'de Kırım konferansı düzenlendi

07 Kasım 2019, 20:15

Almanya’nın başkenti Berlin’de “Kırım işgalinin 5. yılı” konferansı düzenlendi.  Konferansta Rusya tarafından işgal altındaki Kırım’ın durumu ve Rusya’ya uluslararası gösterilen baskının arttırılması konuşuldu. 

Gerçekleşen konferansa Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Siyasi Direktörü Oleksiy Makeyev, eski siyasi tutsaklar Ahtem Çiygöz ve Yevgen Panov, Ukrayna Devleti Sivil Halklar Merkezi Müdürü Oleksandra Romantsova katıldı. 

Sivil Haklar Merkezine göre, en az 87 Ukrayna vatandaşı siyasi veya dini sebeplerden hapse atıldı, onlardan yaklaşık 40 kişi son bir ay içinde gözaltına alındı. 

RUSYA’YA BİR DAHA ESİR TOPLAMA FIRSATI VERMEMELİYİZ

Sivil Haklar Merkezi Müdürü Oleksandra Romantsova konferansta yaptığı açıklamada “Rusya ne söylerse söylesin, uluslararası toplum mekanizmalarıyla, eylemleriyle orada tutulan esirleri azat edebiliyor. Ancak en önemlisi, Rusya’ya tekrar esir toplama fırsatı vermemek.” dedi. 

RUS KAYNAKLAR GERÇEKÇİ HABERLER YAPSIN

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı Siyasi Direktörü Oleksiy Makeyev, Rus kaynaklarına çağrıda bulunarak “Kırım’da her şey yolunda” gibi haberler yapmamayı gerçekçi ve doğru haberler yaparak durumun böyle olmadığını kamuoyuna anlatmaları gerektiğini söyledi.  

KIRIM AYRI BİR KONU OLMAMALI

Makeyev, Rusya’ya yaptırım baskısını azaltma çağrısında bulunarak “Söylediklerimiz silahımızdır. Her bir konuşmada, her bir meydanda Kırım ayrı bir konu olmamalı.” ifadeleri kullandı. 

Ayrıca, konferansa katılan politikacılar yaptırımları hafifletmek için bir koşul olmadığı ve Kırım meselesinin gündemde kalması gerektiğinin önemini kaydetti.

Ahtem Çiygöz
İşgal Altındaki Kırım
işgalci Rusya
Lyudmila Denisova
Oleksandra Romantsova
Bunlara da bakın: