Berlin’de 8-9 Mayıs’ta Sovyetler Birliği ve Rus sembollerinin kullanılması yasaklandı

Güncel
Anife Bilal
07 Mayıs 2022, 20:13
Anife Bilal
07 Mayıs 2022, 20:13

Almanya’nın başkenti Berlin’de ülkenin Adolf Hitler liderliğindeki Nazi iktidarından kurtuluş günü dolayısıyla yapılacak eylemlerde, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) sembollerinin taşınmasına yasak getirildi. Bununla birlikte 8-9 Mayıs tarihlerinde yapılan etkinliklerde Rusya ve Ukrayna sembollerinin de kullanılması yasaklandı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de polis, 8 Mayıs sabah 06.00 ile 9 Mayıs akşamı 22.00 arasında şehrin 15 farklı bölgesinde, Avrupa’nın Nazi İşgalinden Kurtuluş Günü nedeniyle düzenlenen etkinliklerde Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin (SSCB) bayraklarının taşınmasına yasak getirildi. 

Berlin polisinin yayınladığı açıklamaya göre Sovyetler Birliği bayrağının yanı sıra askeri üniformaların giyilmesi, askeri nişanların, Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaşın sembolleri olan “V” ve “Z” harflerinin ve Aziz George kurdelelerinin, sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti ve sözde Lugansk Halk Cumhuriyetleri bayraklarının taşınması da yasak kapsamına girdi. İkinci Dünya Savaş’ı gazileri ve diplomatik görevliler ise kısıtlamalardan muaf tutulacak. 

Ayrıca 8 Mayıs sabah 06.00 ile 9 Mayıs akşamı 22.00 arasında şehirde Ukrayna ve Rusya Büyükelçiliklerin düzenleyeceği etkinlikler dışında Ukrayna ve Rusya bayraklarının açılması yasaklandı.

Berlin yönetiminin 8-9 Mayıs 2022’de Ukrayna bayraklarının kullanılması yasaklayan kararını kınayan Ukrayna’nın Berlin Büyükelçisi Andriy Melnik, ilgili kararın iptal edilmesi gerektiğini belirterek, “Bu karar Ukrayna halkının yüzüne atılan tokattır” ifadesini kullandı.