Berlin Büyükelçisi Aydın, Türkiye-Almanya ilişkilerini değerlendirdi

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
15 Nisan 2019, 17:39
Mehmet Berk Yaltırık
15 Nisan 2019, 17:39

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Türk-Alman ilişkilerini değerlendirerek açıklamalarda bulundu.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre Frankfurt temasları çerçevesinde Frankfurt’ta yaşayan Türk basın mensuplarıyla bir araya gelen Büyükelçi Aydın, iki ülke arasında sorunlu dönemin geride bırakıldığını düşündüğünü söyleyerek, “Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkiler çok köklü ve derin. Günlük yaşanan sorunlara bakarak iki ülke arasındaki ilişkileri değerlendirmemek lazım.” dedi.

Aydın, Avrupa’da ve Almanya’da aşırı sağ ve İslam düşmanlığı ile yabancı karşıtlığın arttığı bir dönemin söz konusu olduğunu belirterek bununla hep birlikte mücadele edilmesi gerektiğini ifade etti. Büyükelçi Aydın konuyla ilgili olarak, ”Irkçılık ya da ayrımcılığa maruz kalındığında lütfen bunu bildirin. Alman kurumlarına da iletin.” diye konuştu.

Almanya’da yaşayan Türklerin eğitimi hususuna da değinen büyükelçi, Almanya’daki okullarda son dönemlerde Türkçe derslerinde yaşanan sıkıntıları da dile getirdi.

Son olarak Almanya’daki Türk gençlerine Alman siyasetinde görev almalarını tavsiye eden Büyükelçi Aydın, “Siyaset zaten hizmet anlamına gelir. Alman toplumuna hizmet etmek dolayısıyla burada yaşayan Türklere de hizmet etmek demektir. Ne yaparsak yapalım mümkün olduğu ölçüde Almanlarla beraber yapalım.” dedi.