Berat Kandili bu gece idrak edilecek

Güncel
qha muhabir
17 Mart 2022, 10:16
qha muhabir
17 Mart 2022, 10:16

İslam aleminin, Hicri takvime göre önemli kabul ettiği günlerden Berat Kandili bu gece idrak edilecek. Berat Kandili, Ramazan ayının müjdecisi olarak duaların kabul ettiği bir gün olarak biliniyor.

İslam dünyasında Ramazan ayının müjdecisi olarak kabul edilen Berat Kandili, bu gece idrak edilecek. Müslümanlar, her sene Hicri takvime göre Şaban ayının 15’inde Berat Kandilini idrak ediyor. Edilen duaların kabul edildiği bu günde, Müslümanlar oruç tutabiliyorken; gece yarısı Kuran’ı Kerim okuyarak, namaz kılarak ve dua ederek ibadetlerini gerçekleştiriyor.

BERAT KANDİLİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Berat Kandili, Kur’an-ı Kerim’in Levh-i Mahfûz’dan Dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna “inzâl” denir. Kadir Gecesi’nde ise Peygamber’e ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da “tenzil” denir.Hazreti Muhammed’in, Berat Gecesine ilişkin şöyle buyurduğu ifade edilir, “Şaban ayının 15’inci gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim. Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim. Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim” buyurur.

ÜÇ AYLAR TAKVİMİ

İslam aleminde duaların kabul olduğu, manevi duyguların yaşandığı, fitre, sadaka, namaz ve oruç gibi ibadetlerin yoğunlaştığı önemli günlerin içinde yer aldığı Recep, Şaban, Ramazan aylarının takvimi Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımladı. Üç ayların başlangıcı 2 Şubat 2022 olarak ilan edilirken beraberinde 3 Şubat 2022 Perşembe gecesi Regaib Kandili idrak etti. Üç ayların içinde bulunan önemli günlerden Miraç Kandili 27 Şubat 2022 Pazar gecesi iken, Berat Kandili 17 Mart 2022 Perşembe, Ramazan ayının başlangıcı 2 Nisan 2022 Cumartesi, 27 Nisan 2022 Çarşamba gecesi Kadir Gecesi olarak beyan edildi. 1 Mayıs Ramazan Bayramı arefesinde ise üç aylar sona erecek.