Benzine yapılan zam sonrası İran karıştı

16 Kasım 2019, 12:55

İran’ın bazı kentlerinde benzine yapılan zam protesto edildi.

Şiraz, İsfahan, Ahvaz, Hürremşehr, Bircend, Meşhed, Geçsaran, Sircan, Bender Abbas ve kentlerinde benzine yapılan zamma halk sokağa çıkıp tepki gösterdi.

Göstericiler araç sahiplerini kontak kapatmaya çağırırken, İsfahan ve Kirman eyaletine bağlı Sircan kentinde benzin istasyonu ateşe verildi.

TAHRAN’DA BENZİNLİKLERDE ÖNLEM

Gelişmeler üzerine Tahran başta olmak üzere bazı şehirlerde güvenlik güçleri benzin istasyonlarının önünde önlem aldı.

Güvenlik güçleri Meşhed kentinde ise göstericileri müdahale ederek dağıttı.

RUHANİ’DEN ZAM AÇIKLAMASI:ZAM HALKIN MENFAATLERİ İÇİN

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 4 yıldır benzine zam yapmadıklarını belirterek, artışın halkın menfaatleri doğrultusunda ve dar gelirli vatandaşlara yardım amacıyla yapıldığını ifade etti.

RUHANİ: ”HÜKÛMET ZAM KAZANCINDAN BİRŞEY ALMAYACAK, 60 MİLYONA DAĞITILACAK”

Ruhani, ekonomik krize rağmen hükümetin artıştan kazanç elde etmeyi amaçlamadığını ve tüm gelirin 60 milyon kişiye dağıtılacağını vurguladı.

AYLIK BENZİNİN LİTRESİ BİN TÜMENDEN BİN 500 TÜMENE (50 KURUŞTAN 75 KURUŞA) YÜKSELTİLDİ

İran Ulusal Petrol Ürünleri Dağıtım Şirketinin daha önce yaptığı açıklamaya göre, devlet tarafından sübvanse edilen benzinin litresi, aylık 60 litreye kadar bin tümenden (50 kuruş) bin 500 tümene (75 kuruş) yükseltilmişti. Araç başına bir ay içinde 60 litreden fazla benzin alınması halinde benzinin litre fiyatı 3 bin tümene (1,5 TL) çıkartılmıştı.

DEVLET KİŞİ BAŞI AYLIK 60 LİTRE BENZİN VERİYOR

Dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkelerinden İran’da araç başına ayda 60 litre benzin devlet tarafından sübvanse ediliyor.

Benzin
İran
iran protestoları
protesto
zam