Belit Onay, Hannover Belediye Başkanı seçildi

10 Kasım 2019, 23:02

Avrupa’da bir ilk yaşandı, Türkiye kökenli bir işçi ailesinin çocuğu olan hukukçu Necip Belit Onay yüzde 52,9 (*) oy alarak, Almanya’daki yerel seçimleri kazandı.

Belit Onay, 38 yaşında genç ve başarılı bir siyasetçi. Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletinin başkenti Hannover’de 27 Ekim’de yapılan Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine Yeşiller Partisi’nin adayı olarak girdi ve birinci sırada yüzde 32,2 alarak yer alarak ikinci tur seçime kalmıştı.

10 Kasım 2019 Pazar günü Aşağı Saksonya Eyaleti’nin başkenti Hannover’de belediye başkanlığı seçimlerinin ikinci turu yapıldı ve Belit Onay resmi olamayan sonuçlarda oyların yüzde 53,7’ni alarak zafer kazandı ve Hannover Belediye Başkanı oldu.

Belit Nejat Onay, seçim zaferinin ardından ilk konuşmasını kişisel Facebook sayfasından paylaştı:

Wow!! Danke! 🌻🧡🤗

Опубліковано Belit Onay Неділя, 10 листопада 2019 р.

Belit Onay’ı ilk kutlayan rakibi Eckhard Scholz oldu. İkinci tur seçimlere, ilk turda en fazla oyu alan iki aday katılmıştı. Hristiyan Demokrat partisi (CDU)’dan Eckhard Scholz ve Yeşiller Partili Belit Onay. Eyalet Başşehri Hannover 73 yıldır Sosyal Demokrat Partili (SPD) belediye başkanları tarafından yönetiliyordu. SPD bu seçim ile en sağlam kalesini kaybetti. İlk seçimlerde ikinci tura kalamayan SPD, Belit Onay’ı destekleyeceğini duyurmuştu.

BELİT ONAY’IN SEÇİLMESİ SEVİNÇLE KARŞILANDI

Almanya’da ki Türk ve göçmen kökenliler seçim sonuçlarını sevinç içinde karşıladılar. Avrupalı Türk İşadamları Birliği Başkanı Dr.Ahmet Güler:

”Türkiye kökenli Belit Onay’ın Hannover Büyükşehir Belediye seçilmesi gurur verici bir gelişme. Alman dostlarımızın bir adayın etnik kökenine bakmadan, Almanya’da doğmuş ve eğitim görmüş Belit Onay’ı seçmeleri göç tarihi açısından çok önemli bir aşamadır. Türk kökenliler göçmenlerde Belit Onay’a destek vermişlerdir. Ancak Belit Onay’ın esas Almanlar tarafından seçildiğini unutmamak gerekir.”

(* Resmi olmayan sonuçlar)

Bunlara da bakın: