Belit Nejat Onay, seçilirse Almanya'da bir ilke imza atmış olacak

Haberler
Ömer Cihad Kaya
29 Ekim 2019, 14:36
Ömer Cihad Kaya
29 Ekim 2019, 14:36

Almanya’nın Hannover kentinde ikinci tura kalan yerel seçimlerde, ilk defa Türk kökenli bir adayın seçilme şansı bulunuyor.

Hannover kenti 73 senedir Sosyal Demokrat Parti (SPD) tarafından yönetiliyor. İkinci tura kalan belediye başkanlığı seçimlerinin en güçlü adaylarından birisi de Yeşiller Partisinin adayı Belit Nejat Onay. 38 yaşındaki Yeşiller Partisi adayı Belit Onay, iki hafta sonra yapılacak seçimlerde, Almanya’da belediye başkanlığı görevini yapacak olan ilk Türk kökenli kişi olacak.

“GÖÇMEN KÖKENLİ OLMAM HİÇ SORUN TEŞKİL ETMEDİ”

Deustch Welle haber ajansının Türkçe servisine konuşan Belit Onay, Almanya’nın ilk Türk kökenli anakent belediye başkanı olarak seçilirse, ayrı bir mutluluk yaşayacağını ifade etti. Onay şunları söyledi:

“Hannover çok farklı bir kent. Burada demokrasi kültürü çok gelişmiş. Göçmen kökenli olmam hiç sorun teşkil etmedi. Elbette seçim sırasında benim Türk kökenli olmam gündeme geldi. İnsanlar bana ailemin nereden geldiğini sordular. Ama bunlar art niyetli sorular değildi. Benim göçmen kökenli olmam burada bir zenginlik olarak görülüyor”

BELİT ONAY KİMDİR?

Belit Nejat Onay, 15 Ocak 1981’de Almanya’nın Goslar şehrinde doğdu. Onay, İstanbul’dan Almanya’ya göç eden bir aileden geliyor. Leibniz Üniversitesi’nde Hukuk bölümünü bitirdi. 2013’ten beri Aşağı Saksonya eyalet parlamentosunda Yeşiller Partisi bünyesinde parlamenter olarak görev yapıyor. Onay, evli ve bir çocuk babası.