Belçika'da Müslümanların orduya katılması için kampanya

Güncel
_QHA Ankara
04 Ağustos 2019, 13:52
_QHA Ankara
04 Ağustos 2019, 13:52

Belçika Savunma Bakanlığı, giderek artan asker açığını karşılayabilmek amacıyla ülkedeki Müslümanları orduya katılmaya teşvik ediyor.

TANITIM FİLMİ HAZIRLANDI

Savunma bakanlığı, personel ihtiyacının karşılanması amacıyla sosyal medya üzerinden bir kampanya başlattı.

Hazırlanan tanıtım filminde, bir kadın asker adayının “Müslüman kimliğimle orduda görev yapma fırsatım var mı?” sorusuna yer verildi. Böylelikle Belçikalı Müslümanlar, silahlı kuvvetlere katılmaya çağrıldı.

“TOPLUMUN YANSIMASI OLMAK İSTİYORUZ”

Belçika Savunma Bakanlığı insan kaynakları bölümünden Yarbay Sandra Bertocchi, yeni kampanyada neden Müslümanlara çağrıda bulunduklarını, “Toplumun yansıması olmak istiyoruz” sözleriyle açıkladı.

Yarbay Bertocchi, Flamanca yayımlanan De Morgen gazetesine yaptığı açıklamada, Belçika toplumunun önemli bir bölümünü Müslümanların oluşturduğunu vurguladı.

Bertocchi, “Müslümanlar, toplumunuzda güçlü şekilde temsil edilen bir gruptur. Biz bütün inanç gruplarına karşı tarafsızız. Hâlâ basmakalıp bir savunma görüntüsü var. Biz toplumun yansıması olmak istiyoruz” diye konuştu.

MÜSLÜMANLARIN SAYISI TOPLUMLA ORANTILI DEĞİL

Bertocchi, Müslümanlara yeterince ulaşamadıklarını belirterek, “Ülkemizde zorunlu askerlik yok. O yüzden ilk adımı bizim atmamız gerekiyor. Bu nedenle sosyal medya üzerinden çaba harcıyoruz.” dedi.

Belçikalı yarbaya göre, ordudaki Müslüman sayısı, toplumla doğru orantılı değil.

MÜSLÜMANLARIN ORDUDAKİ ORANI

Yaklaşık 12 milyon nüfusa sahip olan Belçika’da Müslümanların oranı yüzde 7,6 olarak tahmin ediliyor. Ancak soyadı tahminine göre, ordu mensuplarının sadece yüzde 0,5’i Müslümanlardan oluşuyor.