Belçika Parlamentosu'ndan tarihi karar: Doğu Türkistan'da ciddi soykırım riski var

Haberler
Ömer Cihad Kaya
09 Temmuz 2021, 12:49
Ömer Cihad Kaya
09 Temmuz 2021, 12:49

Belçika Parlamentosu, bugün yapılan oturumda, Çin’in Uygur Türklerine yönelik soykırım işlediğine yönelik kararı kabul etti. Karara, yalnızca İşçi Partisi çekimser kalırken; tüm partiler destek verdi. Tasarı, Çin’in yaptırım listesine dahil ettiği Belçikalı milletvekili Samuel Cogolati tarafından sunulmuştu. Karara 125 vekil “evet” dedi ve 12 vekilde çekimser kaldı.

Çin’in Doğu Türkistan’daki baskı, asimilasyon ve soykırım fiillerine karşı, dünya ülkelerinin parlamentolarınca alınan kararlara bir yenisi daha eklendi. Belçika Parlamentosu, Doğu Türkistan’da Çin’in Türk soylu halklara yönelik “ciddi bir soykırım riski” bulunduğu çağrısında bulunan önergeyi, 8 Temmuz 2021 tarihinde onayladı. Oylamada, Belçika Parlamentosu’ndaki tek bir parti çekimser kaldı bunun haricindeki tüm partiler, Çin’in Doğu Türkistan’da ciddi soykırım riski barındıran fiillerini kınadı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Çin'in Uygurlara karşı insanlık suçu işlediğini  açıkladı

Söz konusu karar tasarısında Uygurlara yönelik soykırım riski ve insanlığa karşı suç ifadelerinin yanı sıra Belçika hükümetinden Çin’e yönelik bazı istekler yer aldı. Karar tasarısı, Çin’in 22 Mart’ta bazı Avrupalı kişi ve kuruluşlara yönelik başlattığı yaptırımlara dahil olan tek Belçikalı milletvekili Samuel Cogolati tarafından hazırlandı.

BELÇİKA MİLLETVEKİLİ: AB İLE ÇİN ARASINDAKİ YATIRIM ANLAŞMASINA SON VERİLMELİ

Belçika Meclisi Uygur Türkleri için Çin’e karşı karar aldı!
Belçikalı milletvekili Samuel Cogolati

Cogolati, parlamentoda yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“…Ama işimiz bitmedi, daha yeni başlıyor. Şu anda Çin’deki bütün zulmü bitirmek için elimizdeki bütün somut vasıtaları harekete geçirmeliyiz. Bunun için AB ile Çin arasındaki yatırım anlaşmasını dondurmalı, Çin ile suçluların iadesi anlaşmasını sonlandırmalı ve zorla çalıştırılan işçilerin ürettiği ürünlerin ithalatını yasaklamalıyız”

ÇİN’İN İNSAN HAKLARI İHLALLERİNİ KINAYAN ÜLKELER HANGİLERİ?

Şu ana kadar, ABD, Kanada ve Hollanda ve Litvanya parlamento kararıyla Çin’in Doğu Türkistan’da işlediği soykırımı tanıma kararı aldı. Birleşik Krallık ve bir dizi ülke de Çinli yetkililere yönelik yaptırım kararı verdi. Belçika’nın eklenmesiyle 6 ülke, Çin’in ağır insan hakları ihlallerini kınadı.

Berlin'de, Çin'in Doğu Türkistan politikaları protesto edildi

DİNİ, ETNİK VE SİYASİ BASKILARIN MERKEZİ: DOĞU TÜRKİSTAN

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor. ABD Dışişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Doğu Türkistan’da yaklaşık 2 milyona yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanlar, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutulmakta.

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Doğu Türkistanlılar, ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde çalıştırılıyor. Öte yandan, Birleşmiş Milletlerin resmi verilerine göre ise, Pekin idaresinin kültürel soykırım uyguladığı Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında 1 milyondan fazla Uygur Türkünü zorla tutuyor. Farklı kaynaklarda cezaevleri ile gözaltı merkezlerinde tutulanlarla birlikte bu rakamın 3-4 milyon arasında olduğu tahmin ediliyor.

Çin hükumeti, dünya kamuoyundan toplama kampındaki Uygur Türklerinin durumuna dair tüm verileri gizlemektedir. Ancak, ABD Dışişleri Bakanlığı verilerine göre 2 milyonu aşkın Doğu Türkistanlı toplama kamplarında zorla tutuluyor. Çin Komünist Partisinin sistematik baskı ve şiddet politikalarına maruz kalan Uygur Türkü ve azınlıklar, birçok hak ihlali ile karşı karşıya kalmaktadır.