Belçika, Hollanda ve Lüksemburg Dışişleri Bakanları Ukrayna'yı ziyaret etti

Haberler
Anife Bilal
07 Mayıs 2021, 19:15
Anife Bilal
07 Mayıs 2021, 19:15

ABD Dışişleri Bakanının ardından, Avrupa Birliği üyesi 3 ülkenin Dışişleri Bakanları da Ukrayna’ya ziyaret düzenledi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ile bir araya gelen Belçika, Hollanda ve Lüksemburg Dışişleri Bakanları, Rus saldırganlığına karşı koyma, Kırım Platformu, Ukrayna’daki reform konularını ele aldı.

Belçika Dışişleri Bakanı Sophie Wilmes, Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok ve Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, 6-7 Mayıs 2020 tarihleri arasında resmi ziyaret kapsamında Ukrayna’ya geldi. Bakanlar, işgal altında bulunan Donbas bölgesini ziyaret ettikten sonra, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ile bir görüşme yaptı. Daha sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, görüşmede ele alınan konulara dair açıklama yapan Kuleba, “Rusya’yı caydırmak için AB’nin ve üye ülkelerinin ayrı olarak neler yapabileceği hakkında konuştuk. Ukrayna reformlarına verilen destekten bahsettik. Kırım Platformu hakkında konuştuk ve Belçika, Hollanda ile Lüksemburg temsilcilerinin platforma katılmasını beklediğimizi söyledik.” diye bildirdi. Kuleba, üç ülkeye de Ukrayna toprak bütünlüğüne ve egemenliğine verdikleri kararlı destek için teşekkür etti.

BAKANLAR, ZELENSKIY İLE GÖRÜŞTÜ

Bakanlar, Kuleba ile görüşmesinin ardından Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile bir araya geldi. Taraflar görüşmede Ukrayna’nın doğusundaki durumu  ele aldı. Cumhurbaşkanı Zelenskıy, Dışişleri Bakanlarına Ukrayna doğusundaki güvenlik durumu hakkında detaylı bilgi vererek Ukrayna’nın barışı sağlamak için attığı adımları anlattı. Ukrayna ziyaretlerine Donbas bölgesinden başladıkları için Bakanlara teşekkür eden Zelenskıy, “Ukrayna’nın doğusunda yaşanan olayları kendi gözlerinizle görmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Lugansk bölgesindeki Şçastya kentini ziyaret ettiğinizi biliyorum. Donbas’a nasıl davrandığımızı gördünüz. Altyapısını yenilemek için yatırım yapıyoruz.” diye konuştu.

Bilindiği üzere ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün Ukrayna’ya resmi ziyaret düzenledi. Ziyaret kapsamında Blinken, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Ukraynalı milletvekilleri ve iş insanları ile bir araya geldi.