Belçika’dan Rusya tepkisi: Rusya bağlantılı sokakların ve caddelerin ismi değişecek

Haberler
qha muhabir
06 Mayıs 2022, 21:20
qha muhabir
06 Mayıs 2022, 21:20

Belçika’nın başkenti Brüksel’de Saint Gilles Belediyesi meclis üyeleri, işgalci Rusya’ya karşı tavır sergilemek için hareket geçti. Bu kapsamda, Rusya Federasyonu bağlantılı caddelerin ve sokakların isimlerinin değişmesi için teklifte bulunuldu. Teklifin kabul edilmesi halinde, başkentteki Rusya Sokağı ve Stalingrad Caddesinin ismi değişecek.

İşgalci Rusya, Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaş yüzünden pek çok ülke tarafından yaptırıma maruza kaldı. Rusya’nın açtığı savaşı desteklemeyen ülkelerden biri de Belçika. Belçika’da Saint Gilles Belediyesi, Rusya ile bağlantılı sokak ve cadde isimlerini değiştirecek.

RUSYA SOKAĞI YERİNE UKRAYNA SOKAĞI OLACAK

Belçika’nın başkenti Brüksel’de Rusya ile bağlantılı tüm cadde ve sokakların isminin değiştirilmesi planlanıyor. Brüksel merkez ve Saint Gilles belediyesinin meclis üyeleri, Rusya Sokağı ve Stalingrad Caddesinin adlarının değiştirilmesi için teklifte bulundu. Meclis üyeleri, Rusya yerine Ukrayna Sokağı adını taşıması için öneri sundu.

Söz konusu teklifi sunan meclis üyeleri bununla beraber işgalci Rusya’ya karşı daha fazla tavır alınması ve yaptırımların daha ağırlaşması gerektiğini kaydetti. Üyeler, buna benzer sembolik eylemlerle Ukrayna’ya destek olunabileceğinin de altını çizdi.

MARC NAETHER: KAPIMIZDAKİ İNSANİ DRAMAYA SESSİZ KALAMAYIZ

Saint Gilles Meclis Üyesi Marc Naether, “Avrupalılar olarak kapımızdaki insani dramaya sessiz kalamayız. Ukraynalılara bir umut mesajı vermek ve kendilerini desteklediğimizi hatırlatmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.