Minsk yönetimi, Belarus'taki Polonyalı azınlıklara yönelik baskılarını artırdı

Haberler
E. K.
02 Nisan 2021, 10:23
E. K.
02 Nisan 2021, 10:23

Polonya ile Belarus arasındaki bir süredir azınlıklar üzerinden diplomatik yaşanıyor. Minsk yönetimi, Belarus’taki azınlıklara yönelik baskılarını artırdı. Polonya Parlamentosu, 31 Mart 2021’de oybirliğiyle, Belarus’un Polonya ulusal azınlığına yönelik baskıcı eylemlerini kınayan ve Belarus yetkililerini tutuklanan Polonyalıları serbest bırakmaya çağıran kararı kabul etti. Polonya Ankara Büyükelçiliği konuya ilişkin QHA’ya açıklamalarda bulundu.

Polonya’nın Brest Konsolosu Jerzy Timofiejuk’un, Polonyalı hükumet dışı sivil toplum ve gençlik örgütleri tarafından tertip edilen, Sovyetler ve Komünizm karşıtı direniş hareketi üyelerinin anıldığı “Lanetli Askerler” programına katılması nedeniyle Belarus yönetimince istenmeyen kişi (persona non grata) ilan edilerek, 48 saat içinde ülkeyi terk etmesinin istenmesiyle başlayan kriz, iki ülkenin diplomatları karşılıklı olarak sınır dışı etmeleri ile devam etti. Belarus yönetimi, ülkedeki azınlıklara yönelik baskılarını da artırdı.

BELARUS POLONYALILAR BİRLİĞİ BAŞKANI TUTUKLANDI

Bu eylemlerin en bariz kurbanları ise ülkedeki Polonyalı azınlık üyeleri oldu. 23 Mart 2021’de, Belarus Polonyalılar Birliği Başkanı Andżelika Borys, toplu gösteri düzenleme kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle ortaya atılan uydurma suçlamalarla, Grodno kentinde tutuklandı. İki gün sonra, bir gazeteci, bir blog yazarı ve Belarus Polonyalılar Derneği’nin kıdemli bir üyesi de gözaltına alındı. Andżelika Borys 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Polonya Dışişleri Bakanlığı, Belarus Cumhuriyeti Büyükelçiliği Maslahatgüzarını geri çağırdı. Belarus diplomatik temsilcisine, Belarus yetkilileri tarafından gerçekleştirilen bu eylemlerin, ülkenin ulusal azınlıklarını korumaya yönelik uluslararası yükümlülüklerine ve Polonya ulusal azınlığını korumaya yönelik ikili taahhütlere aykırı olduğuna dair net bir mesaj iletildi.

Andżelika Borys skazana na 15 dni aresztu - Wiadomości
Belarus Polonyalılar Birliği Başkanı Andżelika Borys

“TUTUKLAMALAR, POLONYA KİMLİĞİNİ ORTADAN KALDIRMAKLA EŞDEĞER”

Konuyla ilgili QHA’ya Polonya’nın Ankara Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Belarus Polonyalılar Birliği’nin faaliyetleri, Polonya kültürünün ve geleneklerinin korunması ve geliştirilmesinin yanı sıra, Lehçe eğitim ve Lehçe dil öğrenimini desteklemeye odaklanmaktadır. Polonya kimliğini ortadan kaldırmakla eşdeğer bu tutuklamalar, sadece Polonya ile olan iyi ilişkilere darbe vurmakla kalmayıp, aynı zamanda Belarus’un çok kültürlülük geleneğine de zarar vermektedir. Belarus Polonyalılar Birliği Başkanının ve gözaltına alınan Polonyalı azınlığın diğer üyelerinin en kısa sürede serbest bırakılması ve Polonyalı azınlığın temsilcilerine yönelik keyfi zulmün sona erdirilmesi için çağrıda bulunuyoruz.”

BELARUS, POLONYA VE LİTVANYA İLE SINIRI KAPATTI

“AZINLIKLAR MİRASLARINI KORUDUKLARI VE GELİŞTİRDİKLERİ İÇİN YARGILANAMAZ”

Azınlıkların konuşma özgürlüğü, etnik, kültürel, dilsel ve dini kimliklerini koruma ve geliştirme haklarının bulunduğu vurgulanan açıklamada, “Azınlıklar, miraslarını korudukları ve geliştirdikleri için yargılanamazlar. 1992’den bu yana, Polonya ile Belarus arasında yapılan Antlaşma ve diğer uluslararası hukuk kuralları bu özgürlüğü güvence altına almıştır. Belarus’taki Polonyalı azınlığın sayısı 300 bin ila 1.1 milyon arasındadır. Onlar da diğer azınlıklar gibi atalarını hatırlamak, kendi geleneklerini korumak ve geliştirmek istemektedir. Belarus Polonyalılar Birliği de kültürü ve eğitimi destekleyerek onlara yardımcı olmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

BELARUS YETKİLİLERİNİ İÇ SORUNLARINI REHİNE ALMADAN ÇÖZMEYE ÇAĞIRIYORUM”

Öte yandan, Minsk’in Polonyalı azınlığa yönelik baskısı nedeniyle sert bir açıklamada bulunan Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Minsk’teki yetkilileri tutuklanan Polonya toplumu üyelerini serbest bırakmaya çağırarak, “Belarus yetkililerini kendi iç sorunlarını rehine almadan, sakin bir şekilde çözmeye çağırıyorum, çünkü Belarus’ta yaşayan Polonya toplumuna yapılan son saldırıyı ben böyle görüyorum.” şeklinde konuştu.

Polonya Parlamentosu, 31 Mart günü oybirliğiyle, resmi Minsk’in Polonya ulusal azınlığına yönelik baskıcı eylemlerini kınayan ve Belarus yetkililerini tutuklanan Polonyalıları serbest bırakmaya çağıran bir kararı kabul etti. Belgede, Belarus yetkililerinin eylemlerinin, Minsk’in ulusal azınlıkların haklarını korumaya yönelik uluslararası yükümlülükleri ve Polonya-Belarus arasındaki ikili anlaşmaları ile çeliştiği vurgulanırken, “Belarus yönetiminin eylemleri, gerginliğinin artmasına ve bu ülkenin  uluslararası arenada izolasyonunun derinleşmesine yol açıyor ve komşu Polonya ile normal temaslara dönmeyi mümkün olduğunca zorlaştırıyor.” denildi.

Polonya Parlamentosu Belarus’tan, Polonya toplumu temsilcilerini serbest bırakmasını ve onlara yönelik baskıya son vermesini talep ederken, uluslararası topluma da, Belarus makamlarının haksız eylemlerine karşı bir dayanışma ve kararlı yanıt çağrısında bulundu.