Belarus, Ukraynalılara sınırlarını kapattı

Güncel
Anife Bilal
30 Ekim 2020, 11:56
Anife Bilal
30 Ekim 2020, 11:56

Belarus, koronavirüs salgını nedeniyle Ukrayna, Letonya, Litvanya ve Polonya ile olan kara sınırlarını geçici olarak kapatma kararı aldı. İki aydır seçim sonuçlarına itirazlarla çalkalanan ülkede alınan bu ani kararda salgının bahane olduğu düşünülüyor.

Belarus yönetimi, 29 Ekim 2020 saat 18.00’den itibaren Ukrayna, Letonya, Litvanya ve Polonya ile olan kara sınırlarından geçişi kapatma kararı verdi. Söz konusu kararın, koronavirüs salgını çerçevesinde alındığı ileri sürüldü. Öte yandan Minsk Uluslararası Havalimanındaki kontrol noktasının kısıtlama olmaksızın faaliyete devam edeceği belirtildi.

UKRAYNA, DÖRT ÜLKE VATANDAŞINA SINIRINI KAPATTI

Belarus yönetimi, komşu ülkelerdeki koronavirüs salgını durumunu ileri sürerek geçici olarak Ukrayna, Letonya, Litvanya ve Polonya ile kara sınırlarını kapattı. Yapılan açıklamada, Ukrayna, Letonya, Litvanya ve Polonya sınırlarındaki kara kontrol noktalarından diplomatik temsilcilikler ve konsolosluk çalışanları, uluslararası karayolu taşımacılığı yapan araçların sürücüleri, uluslararası demiryolu tren seferleri çalışanları haricinde kimsenin geçişine izin verilmeyeceği belirtildi.

LUKAŞENKO DAHA ÖNCE POLONYA İLE LİTVANYA İLE SINIRLARI KAPATACAĞINI SÖYLEMİŞTİ

Bilindiği üzere Belarus, 26 yıldır ülkenin başında olan Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’ya karşı düzenlenen kitlesel protestolar ve grevler ile 2 aydan uzun süredir çalkalanıyor. Eylül ayında açıklama yapan Lukaşenko, Belarus’a yönelik dışarıdan müdahalenin Polonya, Litvanya ve Ukrayna’dan geldiğini öne sürmüştü.

Dışardan Belarus’a müdahale edenlerin bir sonraki süreçte ne yapabileceklerini bilmediklerini ileri süren Lukaşenko, “Sıcak bir savaşa başlamadan önce cephaneliklerinde çok az taktikleri kaldığını biliyoruz. Bu yüzden birlikleri taşımak, ordunun yarısını savaşa hazır hale getirmek zorundayız. Başta Polonya ve Litvanya olmak üzere batıya devletin sınırlarını kapatmak zorundayız. Büyük bir üzüntüyle kardeş Ukrayna ile olan sınırların güvenliğini güçlendirmek zorundayız.” ifadelerini kullanmıştı.

BELARUS’TAKİ PROTESTOLAR

Belarus Halk Cumhuriyeti, 26 yıldır ülkenin başında olan Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’ya karşı düzenlenen kitlesel protestolar ve grevler ile 2 aydır çalkalanıyor. Belarus’ta, 9 Ağustos’ta yapılan tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerini mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun kazanmasının ardından seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle protesto gösterileri başlamıştı.

Belarus’ta cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Merkez Seçim Komisyonunun açıkladığı kesin olmayan sonuçlara göre, mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko yüzde 80 oy alarak seçimin galibi olmuştu. Belarus’taki muhalefet, seçimlerin hileyle kazanıldığını iddia ediyor. Avrupa Birliği de seçimlerin adil bir biçimde yapılmadığını savunarak, Minsk yönetimini yaptırım uygulamakla tehdit ediyor.

Belarus’ta devlet başkanlığı seçimlerinin ardından muhalif aday Svyatlana Tsihanouskaya, Litvanya’ya kaçmıştı. Svyatlana Tsihanouskaya’nın destekçileri tarafından kurulan Koordinasyon Konseyi lideri Marıya Kalesnikava ve muhaliflerin avukatı Maksim Znak 10 Eylül’de ulusal güvenlikle ilgili bir soruşturma kapsamında tutuklanmıştı. 23 Eylül 2020 tarihinde Aleksandr Lukaşenko, Minsk’teki Bağımsızlık Sarayında düzenlenen gizli törenle yemin ederek göreve başladı.  Lukaşenko yönetimi tarafından yemin töreni öncesinde herhangi bir bilgilendirme yapılmamıştı. Avrupa Birliği (AB), Kanada, Birleşik Krallık Belarus’a yönelik yaptırım uygulamaya başladı.