Belarus'taki protestolar 2 aydır devam ediyor

Haberler
Anife Bilal
12 Ekim 2020, 12:32
Anife Bilal
12 Ekim 2020, 12:32

Belarus’ta Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını protesto amacıyla ülke genelinde düzenlenen gösteriler iki aydır devam ediyor. Belarus’un başkenti Minsk’te, 11 Ekim 2020 tarihinde protesto yürüyüşü sırasında yaklaşık 600 kişinin alıkonulduğu bildirildi.

Hükumet karşıtı gösterilerin devam ettiği Belarus’un başkenti Minsk ve ülkenin diğer kentlerinde geçen pazar günü yine binlerce kişi protesto yürüyüşü gerçekleştirdi. İki aydır her Pazar günü meydanlara çıkan protestocular, hükumetin değişmesini istiyor.

YİNE İNTERNET KESİLDİ

Yürüyüşe başlamadan önce, Minsk’te her pazar olduğu gibi yine internet kesildi ve kent merkezindeki metro istasyonları kapatıldı. Öte yandan bu kez gerçekleşen eylemlerde, kolluk kuvvetlerinin protestoculara karşı daha sert müdahale ettiği gözlendi.

Polisin protestoculara copla saldırdığı ve biber gazı, ses bombası ve tazyikli su kullandığı belirtildi. Sert müdahaleye karşı koyan protestocular kolluk kuvvetlerine taş ve şişeler fırlattı. 

İnsan hakları savunucuları, ülke genelinde düzenlenen protestolar sırasında yaklaşık 40 gazeteci olmak üzere toplamda 593 kişinin alıkonulduğunu bildirdi. 

BELARUS’TAKİ PROTESTOLAR

Belarus Halk Cumhuriyeti, 26 yıldır ülkenin başında olan Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’ya karşı düzenlenen kitlesel protestolar ve grevler ile 2 aydır çalkalanıyor.

Belarus’ta, 9 Ağustos’ta yapılan tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerini mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun kazanmasının ardından seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle protesto gösterileri başlamıştı.

Belarus’ta cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Merkez Seçim Komisyonunun açıkladığı kesin olmayan sonuçlara göre, mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko yüzde 80 oy alarak seçimin galibi olmuştu.

Belarus’taki muhalefet, seçimlerin hileyle kazanıldığını iddia ediyor. Avrupa Birliği de seçimlerin adil bir biçimde yapılmadığını savunarak, Minsk yönetimini yaptırım uygulamakla tehdit ediyor.

Belarus’ta devlet başkanlığı seçimlerinin ardından muhalif aday Svyatlana Tsihanouskaya, Litvanya’ya kaçmıştı.

Svyatlana Tsihanouskaya’nın destekçileri tarafından kurulan Koordinasyon Konseyi lideri Marıya Kalesnikava ve muhaliflerin avukatı Maksim Znak 10 Eylül’de ulusal güvenlikle ilgili bir soruşturma kapsamında tutuklanmıştı.

23 Eylül 2020 tarihinde Aleksandr Lukaşenko, Minsk’teki Bağımsızlık Sarayında düzenlenen gizli törenle yemin ederek göreve başladı.  Lukaşenko yönetimi tarafından yemin töreni öncesinde herhangi bir bilgilendirme yapılmamıştı.

Avrupa Birliği (AB), Kanada, Birleşik Krallık Belarus’a yönelik yaptırım uygulamaya başladı.