Belarus’ta yakalanan paralı Rus askerlerin bir kısmı Donbas’ta savaştı

Güncel
Anife Bilal
30 Temmuz 2020, 12:31
Anife Bilal
30 Temmuz 2020, 12:31

Belarus, ülkede gözaltına alınan Rus özel askeri şirketi Wagner üyesi 32 paralı askerin bir kısmını, Donbas’ta ayrılıkçı güçlerin tarafında savaştığını bildirdi.

Belarus Devlet Güvenlik Konseyi Sekreteri Andrey Ravkov yaptığı açıklamada, gözaltına alınan 32 paralı Rus askerden 14’ünün Donbas’ta terörist güçlerin tarafında savaştığının tespit edildiğini açıkladı. Ayrıca Ravkov, bu konuyu görüşmek üzere Ukrayna Büyükelçisini davet etmeye planladıklarını belirtti.

GÖZALTINA ALINAN PARALI RUS ASKERLER HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Öte yandan Ravkov, Minsk yakınlarında gözaltına alınan paralı Rus askerler hakkında soruşturma başlatıldığını ve onların terör eylemi hazırlamakla suçlandığını bildirdi.

BELARUS’TA YAKLAŞIK 200 PARALI RUS ASKER BULUNUYOR

Ayrıca Devlet Güvenlik Konseyi Sekreteri, ülkede yaklaşık 200 paralı Rus askerin bulunduğunu, bunlardan 33’ünün gözaltına alındığını, diğerlerinin de aranmaya devam ettiğini açıkladı.

Belarus’ta cumhurbaşkanlığı seçimlerine 2 hafta kala, 28 ile 29 Temmuz’u bağlayan gecesinde Rus özel askeri şirketi Wagner’e bağlı olan 33 paralı asker gözaltına alındı. 32 paralı asker Minsk yakınlarında, biri ise ülkenin güney kısmında yakalandı.