Belarus'ta ülke genelinde ulusal grev başladı

26 Ekim 2020, 16:48

Belarus, 26 yıldır ülkenin başında olan Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’ya karşı düzenlenen kitlesel protestolar ve grevler ile 2 aydır çalkalanıyor. Belarus’ta, 9 Ağustos’ta yapılan tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerini mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun kazanmasının ardından seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle protesto gösterileri başlamıştı. Bugünden itibaren ülke genelinde büyük bir grev başladı.

Muhalif lider Svyatlana Tikhanouskaya’nın, 26 yıldır cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Aleksandr Lukaşenko’ya istifa etmesi için verdiği sürenin dün sona ermesiyle birlikte, bugünden itibaren Belarus genelinde grevler düzenlenmeye başladı. Tikhanouskaya, iki hafta önce yaptığı açıklamada Lukaşenko’dan istifa etmesini, polis şiddetini durdurmasını ve tüm siyasi tutsakları serbest bırakmasını talep etmişti. Muhalif lider, taleplerin yerine getirilmemesi durumunda vatandaşların büyük bir greve başlayacağını duyurmuştu.

TUT.BY internet sitesinin bildirdiğine göre, ülke genelinde devlet fabrikaları ve işletmelerdeki işçiler, işbaşı yapmayı reddetti.

Grevle ilgili açıklama yapan muhalif lider Svyatlana Tikhanouskaya, “Halk ültimatomunun şartlarının yerine getirilmesi için verilen süre sona erdi. Bugün halk grevi başlıyor; Belarusluların özgürlüğe, şiddetin sona ermesine ve yeni seçimlere doğru bir sonraki adımı. Belaruslular, 26 Ekim’de yapılması gereken asıl şeyin kimsenin rejimi için çalışmayacağını göstermek olduğunu biliyor. Devlet fabrikaları ve işletmelerinin çalışanları, ulaşım çalışanları ve madenciler, öğretmenler ve öğrenciler sabahtan itibaren greve başladı.” diye bildirdi.

PROTESTOLAR 11 HAFTADIR DEVAM EDİYOR

Bununla birlikte dün, “Halk Ültimatomuna Destek” mitingi yapıldı. Belarus’ta 9 Ağustos 2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı seçimleri ardından patlak veren hükümet karşıtı protestoların 11’ncisi yapıldı.

Protesto öncesi Minsk merkezindeki birçok sokak ve cadde ayrıca metro istasyonları kapatıldı.

Belarus Viasna İnsan Hakları Merkezi tarafından yapılan açıklamada, 26 Ekim’da ülke genelinde yapılan protestolarda 160’ı başkent Minsk’te olmak üzere toplam 523 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

İnsan hakları savunucuları, polisin protestoculara karşı sert müdahalede bulunduğunu, biber gazı ve ses bombası kullandığını duyurdu.

TİHANOUSKAYA LUKAŞENKO’YA İSTİFA İÇİN 13 GÜN SÜRE VERDİ

Bilindiği gibi, baskılar karşısında Litvanya’ya sığınan muhalif aday Svyatlana Tikhanouskaya ,13 Ekim’de yaptığı açıklamada Avrupa ülkelerinden krizi aşmak için arabulucu olmaları çağrısında bulunarak, “Eğer isteklerimiz yerine getirilmezse 26 Ekim tarihinde vatandaşlar ve ticari oluşumlar büyük bir protestoya başlayacak. Tüm yollar kapanacak ve kamuya ait firmalar hiçbir satış yapmayacak. Söz konusu üç isteğimizi yerine getirmeniz veya bizim de gösterilere hazırlanmamız için 13 gün var. Bu zaman diliminde sokak gösterileri kaldığı yerden devam edecek.” ifadelerini kullanmıştı.

BELARUS’TAKİ PROTESTOLAR

Belarus Halk Cumhuriyeti, 26 yıldır ülkenin başında olan Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’ya karşı düzenlenen kitlesel protestolar ve grevler ile 2 aydır çalkalanıyor. Belarus’ta, 9 Ağustos’ta yapılan tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerini mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun kazanmasının ardından seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle protesto gösterileri başlamıştı.

Belarus’ta cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Merkez Seçim Komisyonunun açıkladığı kesin olmayan sonuçlara göre, mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko yüzde 80 oy alarak seçimin galibi olmuştu. Belarus’taki muhalefet, seçimlerin hileyle kazanıldığını iddia ediyor. Avrupa Birliği de seçimlerin adil bir biçimde yapılmadığını savunarak, Minsk yönetimini yaptırım uygulamakla tehdit ediyor.

Belarus’ta devlet başkanlığı seçimlerinin ardından muhalif aday Svyatlana Tsihanouskaya, Litvanya’ya kaçmıştı. Svyatlana Tsihanouskaya’nın destekçileri tarafından kurulan Koordinasyon Konseyi lideri Marıya Kalesnikava ve muhaliflerin avukatı Maksim Znak 10 Eylül’de ulusal güvenlikle ilgili bir soruşturma kapsamında tutuklanmıştı. 23 Eylül 2020 tarihinde Aleksandr Lukaşenko, Minsk’teki Bağımsızlık Sarayında düzenlenen gizli törenle yemin ederek göreve başladı.  Lukaşenko yönetimi tarafından yemin töreni öncesinde herhangi bir bilgilendirme yapılmamıştı. Avrupa Birliği (AB), Kanada, Birleşik Krallık Belarus’a yönelik yaptırım uygulamaya başladı. 


Belarus
protesto
Bunlara da bakın: