Belarus'ta muhalefet, Lukaşenko'ya karşı direnmeye devam ediyor

Haberler
Anife Bilal
21 Eylül 2020, 13:09
Anife Bilal
21 Eylül 2020, 13:09

Belarus’ta Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını protesto amacıyla ülke genelinde düzenlenen gösteriler devam ediyor. Belarus polisi, dün gerçekleşen protestolarda yüzlerce eylemciyi alıkoydu.

Belarus’ta Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko karşıtı protestolarda altıncı haftaya girildi. Başkent Minsk’te 20 Eylül 2020 tarihinde düzenlenen eylemlere on binlerce insanın katıldığı bildirildi. İnsan hakları savunucuları, Belarus polisinin aşırı güç kullanarak en az 230 kişiyi alıkoyduğunu açıkladı.

MİNSK’TE ADALET YÜRÜYÜŞÜ

Dün, Minsk ve Belarus’un diğer kentlerinde yeni bir “Adalet Yürüyüşü” protestosu düzenlendi. Binlerce insan, ülkede Ağustos ayının başında düzenlenen Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını bir kere daha protesto etmek için muhalefetin sembolü haline gelen kırmızı beyaz bayraklarla sokaklara döküldü.

BELARUS POLİSİNDEN SERT GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Minsk’teki yürüyüşten önce polis, şehir merkezine zırhlı araçlar ve personel taşıma araçları yerleştirdi. Çeşitli bölgelere dikenli teller çekildi.

Protestocular, “Sadece korkaklar kadınları döver” ve “Dışarı çık” sloganları attı. Hatırlanacağı üzere, geçen Cumartesi günü Minsk’te düzenlenen Kadınlar Yürüyüşü’nde polis yüzlerce kişiyi gözaltına almıştı.

İnsan hakları savunucuları, Pazar günü Minsk’te 165 ve diğer kentlerinde 69 olmak üzere toplam 234 eylemcinin polis tarafından alıkonulduğunu bildirdi.

Sosyal medya hesapların yayımlanan bazı görüntülerde, Brest şehrinde polisin uyarılarına kulak asmayan göstericilere karşı biber gazı kullandığı, havaya ateş açtığı ve müdahalelere karşı koyan göstericileri gözaltına aldığı görüldü.

BELARUS’TAKİ PROTESTOLAR

Belarus Halk Cumhuriyeti, 26 yıldır ülkenin başında olan Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’ya karşı düzenlenen kitlesel protestolar ve grevler ile 1 aydır çalkalanıyor.

Belarus’ta, 9 Ağustos’ta yapılan tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerini mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun kazanmasının ardından seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle protesto gösterileri başlamıştı.

Belarus’ta cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Merkez Seçim Komisyonunun açıkladığı kesin olmayan sonuçlara göre, mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko yüzde 80 oy alarak seçimin galibi olmuştu.

Belarus’taki muhalefet, seçimlerin hileyle kazanıldığını iddia ediyor. Avrupa Birliği de seçimlerin adil bir biçimde yapılmadığını savunarak, Minsk yönetimini yaptırım uygulamakla tehdit ediyor.

Belarus’ta devlet başkanlığı seçimlerinin ardından muhalif aday Svyatlana Tsihanouskaya, Litvanya’ya kaçmıştı.

Svyatlana Tsihanouskaya’nın destekçileri tarafından kurulan Koordinasyon Konseyi lideri Marıya Kalesnikava ve muhaliflerin avukatı Maksim Znak 10 Eylül’de ulusal güvenlikle ilgili bir soruşturma kapsamında tutuklanmıştı.