Belarus'ta Lukaşenko karşıtı protestolar devam ediyor

02 Kasım 2020, 12:34

26 yıldır ülkenin başında olan Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun istifa etmesini isteyen muhalefet her pazar büyük çaplı protesto yürüyüşleri düzenlemeye devam ediyor. Dün düzenlenen protesto yürüyüşü sırasında polis; biber gazı, ses bombası ve plastik mermilerle göstericilere müdahale ederken, birçok gösterici gözaltına alındı.

Lukaşenko karşıtı gösterilerin devam ettiği Belarus’ta 1 Kasım 2020 tarihinde başkent Minsk ve ülkenin diğer kentlerinde “Terörizme Karşı Yürüyüş” adı altında düzenlenen eyleme binlerce insan katıldı. Göstericilere karşı gece saatlerinden itibaren hazırlık yapan polis, Minsk’te 3 metro istasyonu ve bazı caddeleri kapattı. Başkentteki protesto yürüyüşü Bağımsızlık Meydanı’nda başlamıştı ancak polisin sert müdahalesinden dolayı eylemciler meydanı terk etmek zorunda kaldı. 

300 kişilik bir grup yürüyüşlerine devam ederken, polis ablukasını aşmayı başardı. Diğer gruplar da yine polis ablukalarına doğru harekete geçince yetkililer göstericilere karşı biber gazı, ses bombası ve plastik mermiler kullandı.

İnsan hakları savunucuları, ülke genelinde düzenlenen protestolar sırasında 311 kişinin alıkonulduğunu bildirdi. 

BELARUS’TAKİ PROTESTOLAR

Belarus Cumhuriyeti, 26 yıldır ülkenin başında olan Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’ya karşı düzenlenen kitlesel protestolar ve grevler ile 2 aydır çalkalanıyor. Belarus’ta, 9 Ağustos’ta yapılan tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerini mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun kazanmasının ardından seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle protesto gösterileri başlamıştı.

Belarus’ta cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Merkez Seçim Komisyonunun açıkladığı kesin olmayan sonuçlara göre, mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko yüzde 80 oy alarak seçimin galibi olmuştu. Belarus’taki muhalefet, seçimlerin hileyle kazanıldığını iddia ediyor. Avrupa Birliği de seçimlerin adil bir biçimde yapılmadığını savunarak, Minsk yönetimini yaptırım uygulamakla tehdit ediyor.

Belarus’ta devlet başkanlığı seçimlerinin ardından muhalif aday Svyatlana Tsihanouskaya, Litvanya’ya kaçmıştı. Svyatlana Tsihanouskaya’nın destekçileri tarafından kurulan Koordinasyon Konseyi lideri Marıya Kalesnikava ve muhaliflerin avukatı Maksim Znak 10 Eylül’de ulusal güvenlikle ilgili bir soruşturma kapsamında tutuklanmıştı. 23 Eylül 2020 tarihinde Aleksandr Lukaşenko, Minsk’teki Bağımsızlık Sarayında düzenlenen gizli törenle yemin ederek göreve başladı.  Lukaşenko yönetimi tarafından yemin töreni öncesinde herhangi bir bilgilendirme yapılmamıştı. Avrupa Birliği (AB), Kanada, Birleşik Krallık Belarus’a yönelik yaptırım uygulamaya başladı. 


Belarus
protesto
Bunlara da bakın: