Belarus'ta Lukaşenko karşıtı protestolar devam ediyor

Haberler
Anife Bilal
30 Kasım 2020, 13:22
Anife Bilal
30 Kasım 2020, 13:22

Belarus’ta 26 yıldır ülkenin başında olan devlet başkanı Aleksandr Lukaşenko’nun istifa etmesini isteyen muhalefet, her pazar büyük çaplı protesto yürüyüşleri düzenliyor. Gösterilerde dün Belarus polisi, protestoculara biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından Belarus’ta patlak veren hükumet karşıtı protestolar devam ediyor. Her pazar olduğu gibi dün de Minsk ve ülkenin diğer kentlerinde düzenlenen eyleme yine binlerce insan katıldı.

CUMHURBAŞKANI LUKAŞENKO İSTİFA SLOGANLARI ATTI

Başkent Minsk sokaklarında sabah saatlerinde toplanmaya başlayan protestocular, Lukaşenko için istifa sloganları attı. Bağımsızlık Meydanı’na yürüyen kalabalığa polis ve askeri birlikler engel oldu. Barikatlar kuran kolluk kuvvetleri, protestoculara biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti.

İnsan hakları savunucuları, ülke genelinde düzenlenen protestolar esnasında 400’den fazla kişinin alıkonulduğunu bildirdi. Gözaltına alınanlar arasında muhalif lider Svyatlana Tsihanouskaya’nın destekçileri tarafından kurulan Koordinasyon Konseyi üyesi Dmitriy Krug, insan hakları savunucu Olga Smolyanka ve gazeteciler Stanislav Korşunov ile Maksim Hlebets’in bulunduğu açıklandı.

BELARUS’TAKİ PROTESTOLAR

Belarus Cumhuriyeti, 26 yıldır ülkenin başında olan Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’ya karşı düzenlenen kitlesel protestolar ve grevler ile 3 aydır çalkalanıyor. Belarus’ta, 9 Ağustos’ta yapılan tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerini mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun kazanmasının ardından seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle protesto gösterileri başlamıştı.

Belarus Merkez Seçim Komisyonunun açıklamasına göre, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko yüzde 80,1 oy alarak seçimin galibi olmuştu. Belarus’taki muhalefet, seçimlerin hileyle kazanıldığını iddia ediyor. 

Belarus’ta devlet başkanlığı seçimlerinin ardından muhalif aday Svyatlana Tsihanouskaya, Litvanya’ya kaçmıştı. Svyatlana Tsihanouskaya’nın destekçileri tarafından kurulan Koordinasyon Konseyi lideri Marıya Kalesnikava ve muhaliflerin avukatı Maksim Znak 10 Eylül’de ulusal güvenlikle ilgili bir soruşturma kapsamında tutuklanmıştı. 23 Eylül 2020 tarihinde Aleksandr Lukaşenko, Minsk’teki Bağımsızlık Sarayında düzenlenen gizli törenle yemin ederek göreve başladı.  Lukaşenko yönetimi tarafından yemin töreni öncesinde herhangi bir bilgilendirme yapılmamıştı. Öte yandan seçim sonuçlarını tanımayan Avrupa Birliği (AB), Kanada, Birleşik Krallık Belarus’a yönelik yaptırım uygulamaya başladı.