Belarus'ta hükumet karşıtı protestolar: Polis, Başkent Minsk'te silah kullandı!

19 Ekim 2020, 16:09

Belarus halkı, Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına itiraz için gerçekleştirdikleri protestolara bir yenisini daha ekledi. Lukaşenko’nun tehditlerine aldırmayan eylemciler, bir çok şehirde geniş katılımla gösteri yaptı.

Belarus’ta Lukaşenko rejiminin tehditlerine rağmen on binlerce kişi, 18 Ekim 2020 tarihinde ülke genelinde düzenlenen hükumet karşıtı gösterilere katıldı. 

BELARUS POLİSİ GÖSTERİCİLERE KARŞI SİLAH KULLANDI!

Geçen hafta üst düzey bir emniyet yetkilisi, gösterilerin tekrarlanması durumunda protestoculara yönelik silah kullanabilecekleri tehdidinde bulundu. 

Yetkililerin silah kullanma tehditlerine aldırmayan göstericiler, Lukaşenko karşıtı eylemlerin 10’uncu haftasında Minsk, Vitebsk, Brest, Grodno, Gomel ve diğer kentlerde sokaklara çıktı.

İnsan hakları savunucuları, ülke genelinde düzenlenen protestolar sırasında en az 230 kişinin alıkonulduğunu bildirdi. Minsk’te kolluk kuvvetlerinin bir kaç kere havaya ateş ettiği bildirildi.

TİHANOUSKAYA LUKAŞENKO’YA İSTİFA İÇİN 13 GÜN SÜRE VERDİ

Baskılar karşısında Litvanya’ya sığınan muhalif aday Svyatlana Tikhanouskaya , 26 yıldır devlet başkanlığı görevini yürüten Aleksandr Lukaşenko istifa edene kadar tüm ülke vatandaşlarına sokak gösterilerine devam etme çağrısı yaptı.

13 Ekim’de bir açıklama yaparak Avrupa ülkelerinden krizi aşmak için arabulucu olmaları çağrısında bulunan muhalif lider, “Eğer isteklerimiz yerine getirilmezse 26 Ekim tarihinde vatandaşlar ve ticari oluşumlar büyük bir protestoya başlayacak. Tüm yollar kapanacak ve kamuya ait firmalar hiçbir satış yapmayacak. Söz konusu üç isteğimizi yerine getirmeniz veya bizim de gösterilere hazırlanmamız için 13 gün var. Bu zaman diliminde sokak gösterileri kaldığı yerden devam edecek.” ifadelerini kullandı.


BELARUS’TAKİ PROTESTOLAR

Belarus Halk Cumhuriyeti, 26 yıldır ülkenin başında olan Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’ya karşı düzenlenen kitlesel protestolar ve grevler ile 2 aydır çalkalanıyor. Belarus’ta, 9 Ağustos’ta yapılan tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerini mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun kazanmasının ardından seçimlere hile karıştırıldığı gerekçesiyle protesto gösterileri başlamıştı.

Belarus’ta cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Merkez Seçim Komisyonunun açıkladığı kesin olmayan sonuçlara göre, mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko yüzde 80 oy alarak seçimin galibi olmuştu. Belarus’taki muhalefet, seçimlerin hileyle kazanıldığını iddia ediyor. Avrupa Birliği de seçimlerin adil bir biçimde yapılmadığını savunarak, Minsk yönetimini yaptırım uygulamakla tehdit ediyor.

Belarus’ta devlet başkanlığı seçimlerinin ardından muhalif aday Svyatlana Tsihanouskaya, Litvanya’ya kaçmıştı. Svyatlana Tsihanouskaya’nın destekçileri tarafından kurulan Koordinasyon Konseyi lideri Marıya Kalesnikava ve muhaliflerin avukatı Maksim Znak 10 Eylül’de ulusal güvenlikle ilgili bir soruşturma kapsamında tutuklanmıştı. 23 Eylül 2020 tarihinde Aleksandr Lukaşenko, Minsk’teki Bağımsızlık Sarayında düzenlenen gizli törenle yemin ederek göreve başladı.  Lukaşenko yönetimi tarafından yemin töreni öncesinde herhangi bir bilgilendirme yapılmamıştı. Avrupa Birliği (AB), Kanada, Birleşik Krallık Belarus’a yönelik yaptırım uygulamaya başladı. 


Belarus
protesto
Bunlara da bakın: